100’den fazla dilla yapay zekâ devrimi

100’den fazla dilla yapay zekâ devrimi

ABONE OL
11 Mayıs 2023, 00:37:24

Google, OpenAI’nin GPT-4’üne rakip bir son dil modeli olan PaLM 2’yi duyurdu. Google CEO’su Sundar Pichai, PaLM 2 modellerinin mantık ve muhakeme üzerine geniş eğitim sayesinde daha güçlü olduğunu ve 100’den fazla dilde çok dilli metin üzerinde eğitilmiş olduğunu belirtti. PaLM 2, muhakeme, kodlama ve çeviri gibi metin temelli görevlerde çok daha iyi olduğu belirtilmiştir.

PaLM 2’nin farklı dillerdeki deyimleri anlama yeteneğini gösteren Slav Petrov, Almanca deyimleri örnek göstererek “Ich verstehe nur Bahnhof” ifadesinin “Ne dediğini anlamıyorum” anlamında kullanıldığını belirtti.

Google mühendislerinin PaLM 2’nin özelliklerini anlatan araştırma makalesinde, sistemin eğitim verilerindeki İngilizce olmayan metinlerin artan oranından kaynaklanarak o dili öğretmeye yeterli olduğu belirtiliyor. PaLM 2, mobil telefonlarda çalışabilecek kadar küçük bir dil modeli olan Gecko ile sunulacak.

Öte yandan, dil modellerini oluşturmak için kullanılan eğitim verilerinin yasallığı ve dil modellerinin çıktılarında yer alan “halüsinasyonlar” gibi sorunlar bulunmaktadır. Google, bu konularda daha fazla ayrıntı sunmamaktadır. Ancak, AI tarafından üretilen yanlış bilgilerle mücadelede sektörün daha ilerleyeceği belirtilmektedir.

PaLM 2, Google’ın Microsoft gibi rakipleriyle arasındaki “AI açığını” kapatmayı umuyor. PaLM 2, Bard dahil olmak üzere 25 özellik ve ürünü güçlendirmekte kullanılıyor. Google Workspace uygulamaları olan Docs, Slides ve Sheets’teki özellikleri de güçlendiriyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments