Adet Bittikten Sonra Gelen Kanlı Akıntı Guslü Bozar Mı?

Adet Bittikten Sonra Gelen Kanlı Akıntı Guslü Bozar Mı?

ABONE OL
18 Mayıs 2023, 08:57:46

Adet bittikten sonraki kanlı akıntı, pekçok kadın için endişe verici bir durum olabilir. Ancak, İslam’da bu durum hakkında net kurallar bulunmaktadır. Kanlı akıntı devam etmediği takdirde, kadınların gusül almaları gerekmektedir. Bu nedenle, adet bittikten sonra gelen kanlı akıntı guslü bozmaz. Bununla birlikte, bu durum ile ilgili herhangi bir tereddütünüz varsa, bir din alimi veya uzman kadın sağlık uzmanıyla görüşmeniz önerilir.

Adet Bittikten Sonra Gelen Kanlı Akıntı Neden Guslü Bozar?

Adet sürecinin ardından gelen kanlı akıntı, guslü bozar. Kadınlar adet süreci boyunca abdest, namaz, Kuran-ı Kerim, cinsel ilişki gibi kutsal şeylerden uzak durmalıdır. Adet süreci kişiden kişiye değişebilir ve 3 ila 10 gün arasında değişkenlik gösterir. Eğer süre 10 günü geçerse, artık adet dönemi biter ve özre girilir. Diyanete göre kadınlar için adet süreci en çok 10 gün olarak belirlenir. Kanamanın kesilmesinin ardından gelen akıntı adet hükmünde kabul edilir. Pek çok kadın, kanamanın kesilmesi ile adet döneminin bittiğini anlar. Bittiği vakit, gusül abdesti alınarak ibadetlere devam edilebilir.

Adet Bittikten Sonra Gelen Leke Guslü Bozar Mı Diyanet?

Diyanete göre, adet bittikten sonra gelen leke guslü bozar. Kadınların regl döneminde yaşadıkları kanama son günlerde yerini akıntıya bırakır. Akıntının rengi, pembe kırmızı veya koyu kahverengi olabilir. Ancak adet sürecinin hemen ardından gelen, beyaz olmayan akıntı adet devam ediyor anlamına gelir ve gusül abdesti alınmış ise bozulmuş sayılır. İbadetlere tekrar dönebilmek ve gusül abdesti alabilmek için akıntının beyaza dönmesini beklemek gerekir. Adet sürecinin tamamlanması kişiden kişiye değişir ve bu süre, genellikle 3 ila 10 gün arasında değişir. Kanama bittiğinde ve akıntı beyaza döndüğünde tekrar gusül abdesti alınarak ibadetlere geri dönülebilir.

Kahverengi Akıntı Namaza Engel Mi?

Adet sürecinin hemen ardından gelen kahverengi akıntı namaza engeldir. Bunun nedeni, adet sürecinin arkasından gelen kahverengi akıntının adetin devam ettiği anlamına gelmesidir. Kahverengi akıntı adet sürecinin hemen öncesinde ya da sonrasında değil, çok farklı bir zaman dilimindeyse ve adet ile herhangi bir alakası yoksa o zaman namaza engel değildir. Böyle bir durumda olası bir enfeksiyondan bahsedilebilir ve doktor kontrolü gerektirir. Akıntı adet süreci ile bağlantılı ise o zaman adet sürecine dâhil sayılır ve adet sürecinde her türlü ibadetten uzak durmak gerektiği için bu akıntı devam ettiği sürece namaz da kılmamak gerekir.

Kahverengi Akıntı Olunca Kur’an Okunur Mu?

Adet bitiminden sonra kahverengi akıntı olunca Kur’an okunmaz. Adet bitiminden sonra gelen kahverengi akıntı, adet sürecinin hala devam ettiği anlamına gelir ve bu nedenle diğer tüm ibadetlerde olduğu gibi Kur’an okumaktan da uzak durulması gerekir. Adet süresi en fazla 10 gün sürer. 10 günün sonunda, eğer kahverengi akıntı devam ediyorsa artık adet değil, özre girilir ve gusül abdesti alınarak ibadetlere tekrar başlanabilir. Bu kanama ve akıntılar olduğu sürece ibadetten uzak durmak gerekmektedir. Kanama ve onu izleyen kahverengi akıntılar sona erdiğinde gusül abdesti alınarak tekrar ibadete başlanabilir.

Özetle, kadınlar adet sürecinin tamamlanması için en fazla 10 gün beklemeli, kanama sona erdikten ve akıntı beyaza döndüğünde tekrar ibadetlere gusül abdesti alarak devam etmelidir. Herhangi bir akıntı, adet ile bağlantılı ise ibadetten uzak durmak gerekmektedir. Diğer tüm durumlarda, kanamanın kesilmesinin ardından gusül abdesti alınarak ibadetlere devam edilebilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal