Adobe Photoshop Firefly AI ile genişliyor

Adobe Photoshop Firefly AI ile genişliyor

ABONE OL
23 Mayıs 2023, 18:41:29

Üretken Yapay Zeka Teknolojisi İle Fotoğraf Düzenleme Yeni Boyut Kazanıyor!

Teknolojik gelişmelerin hız kesmeden sürdüğü günümüzde yapay zeka teknolojisi, fotoğraf düzenleme alanında da kendini göstermeye başladı. En son Adobe Photoshop da bu furyaya katılarak Generative Fill adı verilen özellikle kullanıcıların karşısına çıktı. Adobe’nin Generative Fill özelliği, kullanıcılara Firefly adını taşıyan yapay zekâsının desteğiyle fotoğraflarda doğal dille yazılı komutlarla görsel içerik ekleme, çıkarma veya mevcut içerikleri değiştirme imkanı sunuyor.

Ashley Still, Adobe’nin dijital medyadan sorumlu başkan yardımcısı, Generative Fill için “üretici yapay zekanın hız ve kolaylığını Photoshop’un gücü ve kesinliğiyle birleştirerek müşterilerin vizyonlarını hayal güçlerinin hızında hayata geçirmelerini sağlıyor” sözlerini kullanıyor. Generative Fill, DALL-E 2’nin iç ve dış boyama özelliklerine benzer şekilde işliyor. Örneğin, gökyüzünü boyamak istediğiniz bir fotoğrafta o alanı seçip “tuhaf renklerle gerçeküstü gökyüzü” yazarak komut vermeniz halinde bu özellik çalışıyor.

Generative Fill dışında Adobe, orijinal sahnenin perspektifi, aydınlatması ve stili eşleştirme imkanı sunan birçok özellik sunuyor. Generative Fill ile birlikte çok az hamle ile fotoğrafların kökten değiştirilmesi mümkün olacak.

Adobe, Generative Fill’in sadece Adobe Stock görüntüler ve “telif hakkı kısıtlaması olmayan herkese açık içerikler” ile eğitildiğinin altını çiziyor. Buna ek olarak, Adobe’nin Content Credentials girişiminin bir parçası olarak Photoshop’ta oluşturulan yapay zekâ görüntülerinin insan yapımı mı yoksa yapay zeka ürünü mü olduğu da görünmez bir dijital imza ile kodlanacak. Adobe, bu konuda şeffaf bir tutum izlemesi ile etik sorunlar açısından da örnek bir tutum sergiliyor.

Generative Fill özelliği, 2023’ün ikinci yarısında tüm Adobe Photoshop kullanıcılarına sunulacak. Şu anda web’de sadece davetiyeyle erişilebilen Firefly beta sürümüne bir modül olarak yerleştirildiği belirtiliyor. Yeni özellik sayesinde fotoğraf düzenleme daha da kolaylaşacak ve daha hızlı olacak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal