AI Düzenlemeleri Karşısında Hizmet Durma Riski

AI Düzenlemeleri Karşısında Hizmet Durma Riski

ABONE OL
26 Mayıs 2023, 01:18:37

OpenAI CEO’su, Sam Altman, Avrupa Birliği’nin (AB) yapay zeka (AI) düzenlemelerinin, şirketin Avrupa’daki ChatGPT ve benzeri hizmetlerini durdurabileceği konusunda uyardı. Yasanın kapsamı, OpenAI’nin geniş ölçekli AI sistemlerini yapanlara yönelik yeni yükümlülükler eklenerek son aylarda genişletildi. Altman, ChatGPT gibi sistemlerin AB yasaları altında “yüksek riskli” olarak kabul edilme endişesine sahip olduğunu belirtti. Bu, şirketin güvenlik ve şeffaflık gerekliliklerini karşılaması gerektiği anlamına geliyor.

AB AI Yasası kapsamında gerektiği şekilde bilgi verme zorunlulukları, OpenAI için potansiyel iş tehditleri oluşturuyor. Mevcut taslakta bulunan bir hüküm, temel modellerin yaratıcılarının sistemlerinin tasarımı hakkında bilgi vermesini ve “eğitim için kullanılan telif hakkı dahilindeki verilerin özetlerini” sağlamasını gerektiriyor. Bu, şirketi potansiyel davalara maruz bırakabilir.

Altman, “Detaylar gerçekten önemli.” dedi ve “Uymaya çalışacağız, ancak uymamız mümkün olmazsa hizmet verme işlemine son vereceğiz,” ifadelerini kullandı. Altman, düzenlemelerin çoğunlukla gelecekteki, daha güçlü AI sistemlerine uygulanması gerektiğini Amerikan politikacılara ifade etmişti. Buna karşıt olarak, AB AI Yasası, AI yazılımının mevcut yeteneklerine daha çok odaklanmaktadır.

OpenAI, AI sistemlerinin gelişmesinde öncü rol oynuyor ve bu teknolojinin öngörülen faydaları geniş bir kitle tarafından destekleniyor. Ancak, düzenlemeler, şirketin AI sistemlerini AB pazarında sunmasını zorlaştırabilir. OpenAI, düzenlemelere uyum sağlamak için çalışsa da, yapılan düzenlemeler, bazı AI şirketlerinin pazarlardan çekilmesine neden olabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal