AI ile Güçlendirilmiş Yeni Windows Terminal

AI ile Güçlendirilmiş Yeni Windows Terminal

ABONE OL
23 Mayıs 2023, 22:45:53

Microsoft, Windows Terminal uygulamasına yapay zeka (AI) teknolojisiyle donatılmış bir sohbet botu ekleyeceğini duyurdu. Bu adım, Microsoft’un Windows özelliklerine yapay zeka destekli özellikler eklemeye yönelik daha da geniş çaplı deneyler yapması anlamına geliyor.

Windows Başkanı Panos Panay, bugünkü bir geliştirici blog gönderisinde, “GitHub Copilot’un kullanıcıları, Terminal uygulaması içerisinde komutları önermek, hataları açıklamak ve eylemleri gerçekleştirmek üzere hem satır içi hem de deneysel bir sohbet deneyiminde doğal dil AI’den faydalanabilecekler,” dedi.

Windows Terminal, Microsoft tarafından geçtiğimiz yıl Windows 11’in varsayılan komut satırı deneyimi olarak belirlendi. Şimdi geliştiriciler, Komut İstemi’ni başlatmaya çalıştıklarında Windows Terminal ile karşılaşıyorlar. Microsoft, son birkaç yıl boyunca Windows Terminal’e yeni özellikler eklemeye devam etti.

Windows Terminal uygulaması, çoklu sekme desteği, renkli temalar, özelleştirme seçenekleri ve tam GPU tabanlı metin renderlama ve emoji desteği gibi özellikler içeriyor.

Microsoft, GitHub Copilot AI’yi WinDbg debugger gibi kendi geliştirici araçları üzerinde denemeye başladığını da belirtti. Kullanıcı modu uygulamalarını, aygıt sürücülerini ve hatta Windows’u hata ayıklamak için sıklıkla kullanılan WinDbg, Windows’un ürettiği bellek dökümlerini analiz etme yeteneği sayesinde Mavi Ekran (BSOD) hatalarını gidermek için IT yöneticileri tarafından popüler bir araçtır.

Microsoft, yapay zekâ ve doğal dil işleme teknolojilerini daha etkin bir şekilde entegre etmeyi ve geliştiricilere ve son kullanıcılara daha zengin bir deneyim sunmayı hedefliyor. Bu tür yeniliklerin, Microsoft’un yazılım ve hizmetlerine olan ilgiyi artıracağı ve kullanıcıların daha etkili ve verimli bir şekilde çalışmalarına yardımcı olacağı düşünülüyor.

Bununla birlikte, Windows Terminal veya WinDbg üzerindeki gelecekteki yapay zeka deneylerini denemek isteyenlerin, erişim sağlamak için GitHub Copilot Sohbet listesinde olmaları gerekmektedir. Bu hafta düzenlenen yıllık Build geliştiriciler konferansında bir dizi yapay zeka ile ilgili duyuru kapsamında Microsoft, Windows 11’e de bir Windows Copilot ekliyor.

Microsoft’un bu adımları, gelecekte yapay zekâ ve doğal dil işleme teknolojileriyle donatılmış uygulamaları geliştirerek, kullanıcıların daha zengin bir deneyim elde etmelerine yardımcı olacağını göstermektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal