Amazon Luna Windows, Mac uygulamaları kapanıyor

Amazon Luna Windows, Mac uygulamaları kapanıyor

ABONE OL
05 Haziran 2023, 16:36:47

Bulut oyun dünyasının önemli isimlerinden Amazon’un bulut oyun servisinde önemli bir değişikliğe gidildi. Amazon Luna adı altında hizmet veren oyun servisi, Windows ve Mac uygulamalarının desteğini sonlandırdı. Luna’nın açıldığı dönemde farklı platformlar üzerinde oyun desteğine vurgu yapılmış, Windows ve Mac kullanıcılarına en iyi deneyimin yerel uygulamalar üzerinde yaşanacağı belirtilmişti. Ancak şirket ani bir kararla Windows ve Mac uygulamalarının desteğini sonlandırdı.

Bu haber sosyal medyada gündem olurken, Amazon yetkilileri tarafından yapılan açıklamada PC ve Mac kullanan müşterilerin desteklenen tarayıcılardan Luna’ya erişmeye ve oynamaya devam edebileceği belirtildi. Müşterilerin, yerel PC ve Mac uygulamalarına kıyasla web tarayıcılarını kullanarak Luna’da oyun oynamaya çok daha fazla zaman harcadıkları gözlemlendiği için, şirketin bu doğrultuda bir adım attığı açıklandı.

Amazon yetkililerinin yaptığı açıklamada, müşterilerin bir şeyi sevdiğinde sunduklarının ikiye katlandığı belirtilirken, Luna’nın web tarayıcı deneyimini yerel masaüstü uygulamalarında sunulan tüm özellikler ve yeteneklerle optimize ettikleri belirtildi. Böylece müşteriler, Luna’yı web tarayıcılarında kullanırken aynı deneyimi yaşayabilecekler.

Bu değişiklik sonrası Amazon Luna’nın geriye kalan tek yerel uygulamasının Fire TV olduğu belirtiliyor. Bulut oyun hizmeti veren Google Stadia ise kapatılmadan önce sadece Android ve web uygulamalarıyla hizmet veriyordu.

Bulut oyunlarının geleceği konusunda Amazon Luna, önemli bir adım atmış görünüyor. Luna müşterileri adına yeniliklere daha fazla zaman ve kaynak ayırabilmek için Luna PC ve Mac yerel masaüstü uygulamalarını kullanımdan kaldıracağı açıklandı.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments