AMD Ryzen 7000X3D Serisinde Yanma Sorunlarına Çözüm!

AMD Ryzen 7000X3D Serisinde Yanma Sorunlarına Çözüm!

ABONE OL
28 Nisan 2023, 12:54:34

AMD Ryzen 7000X3D Serisi İşlemcilerdeki Gerilim Sorunu Çözüldü

Son dönemin popüler işlemcilerinden biri olan AMD Ryzen 7000X3D serisi işlemciler, gerilim sorunları nedeniyle kullanıcılarda korku yaratmıştı. Yanma sorunlarına yol açabilen ve CPU’ya ve anakarta zarar verebilen gerilim sorunları, AMD tarafından çözüldü. Şirket, AM5 soketli anakartlarda gerilim kısıtlamaları getiren bir BIOS yazılım güncellemesini iş ortaklarına dağıttı. Bu güncelleme, etkilenen işlemcilerin tasarlanmış sınırlarının ötesinde çalışmasını engelleyebilir.

AMD sözcüsü Matthew Hurwitz, The Verge’e yaptığı açıklamada, sorunun temel nedenini bulduklarını ve AM5 anakartlarında belirli güç raylarında önlem alan yeni bir AMD Genel Kapsamlı Yazılım Mimarisi dağıttıklarını söyledi. Bu güncelleme, SOC gerilimini 1,3V’de sınırlandırarak işlemcinin özelliklerinin ötesinde çalışmasını engelleyecek.

AMD Ryzen kullanıcıları, sosyal medyada yanmış 7000X3D serisi işlemcilerin fotoğraflarını paylaşarak sorunu gündeme getirdi. 7950X3D ve 7800X3D sahipleri, bu hafta başlarında yanma hasarı ve bazı durumlarda görünür kabarmalar ortaya çıkardı. İşlemci devi AMD, raporları doğruladı ve sorunu araştırdığını bildirdi. Manuel hız aşırtmanın sorunla ilgili olabileceği düşünüldü, ancak işlemcilerin neden yanmış olduğu teyit edilmedi.

Ryzen X3D işlemcilerde hız aşırtma özelliği zaten devre dışı bırakılmıştır çünkü bu işlemciler 3D V-cache kullanır ve sabit kodlanmış bir gerilim sınırı gerektirir. İşlemcileri daha yüksek gerilim veya frekansta çalıştırmak, performans avantajı sağlamaz ve işlemcileri kararsız ve sıcaklık dalgalanmalarına duyarlı hale getirir. Bu nedenle, kullanıcıların sınırlamanın dışına çıkmaması önerilir. Ancak, bu düzeltme, bellek hız aşırtmasını engellemeyecek ve AMD’nin Precision Boost Overdrive (PBO) teknolojisini kullanarak performansı artırmalarına da engel olmayacaktır.

AMD, AM5 soketli anakartları kullanan müşterilerin anakart üreticisinin web sitesini kontrol ederek işlemcileri için en güncel yazılımı çalıştırdıklarından emin olmalarını öneriyor. MSI ve Asus, CPU gerilim seçeneklerini güvenli sınırlar içinde tutan BIOS güncellemeleri yayınladılar. Yakında gelen düzeltmeye rağmen, AMD, etkilenen tüm müşterilerin müşteri destek hizmetleri ile iletişime geçmelerini teşvik ediyor. Bu durumlar öncelikli olarak ele alınacaktır.

Sonuç olarak, AMD Ryzen 7000X3D serisi işlemcilerdeki gerilim sorunu nedeniyle birçok kullanıcı endişe duydu. Ancak, AMD’nin yaptığı açıklama doğrultusunda gerilim sorunu çözülmüş durumda. Kullanıcılar, en güncel yazılımı çalıştırarak işlemcinin özelliklerinin ötesinde çalışmasına izin vermemeli ve anakart üreticilerinin web sitelerini düzenli olarak takip etmeli.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal