AMD Ryzen Z1 ile taşınabilir oyun devrimi başlıyor

AMD Ryzen Z1 ile taşınabilir oyun devrimi başlıyor

ABONE OL
25 Nisan 2023, 22:06:19

AMD, portatif oyun PC’leri için özel olarak tasarlanmış olan 4nm işlemciler AMD Ryzen Z1 ve Ryzen Z1 Extreme’i resmi olarak duyurdu. Bu güçlü işlemcilerin performansları, Steam Deck ve diğer taşınabilir oyun cihazlarına göre oldukça yüksek.

Ryzen Z1 Extreme, AMD’nin Zen 4 CPU çekirdeklerinin 8’ini ve 16 iş parçacığı ile RDNA 3 grafik çekirdeklerinin 12’sini ve 24MB önbelleği birleştiriyor. Bu, Sony PS5’in 10.28 teraflopluk performansına oldukça yakın, tam 8.6 teraflops grafik performansı sunuyor. Bu, Steam Deck’in sunduğu 1.6 teraflopluk performanstan çok daha yüksek bir değer.

Standart Ryzen Z1 ise 6 CPU çekirdeği ve 12 iş parçacığı, 4 GPU çekirdeği ve 22MB önbelleğe sahip. Bu bile, Valve’in özel Zen 2 ve RDNA 2 “Aerith” çipine göre teorik olarak %55 daha fazla ham grafik performansı sağlamak için yeterli.

AMD’nin iddiasına göre, Ryzen Z1 Extreme ile oynadığınız oyunlarda yüksek performans elde edebilirsiniz. Don Woligroski, hızlı belleğin, oyunların büyük ölçüde ihtiyaç duyduğu şey olduğunu belirtiyor.

AMD, Ryzen Z1 ve Z1 Extreme işlemcilerin geçici olarak Asus’a özel olduğunu, ancak gelecekte bu veya diğer Z serisi işlemcilerle başka ortaklar görebileceğimizi belirtiyor. Şu anda, bu işlemciler AMD’nin oyun grubu (Radeon GPU’larını işleyen) ve müşteri grubu (Ryzen işlemcileri işleyen) arasında bir ortaklıkla geliştirildi.

Asus, 11 Mayıs’ta ROG Ally’nin fiyatlandırması ve kullanılabilirlik hakkında daha fazla bilgi duyuracak. AMD’nin Ryzen Z1 ve Z1 Extreme işlemcileri, taşınabilir oyun cihazlarında daha yüksek performans arayan oyuncular için oldukça uygun bir seçenek olabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal