Analistler PS5’in Fiyat Artışının Konsolun Satışlarını Etkilemesini Beklemiyor

Analistler PS5’in Fiyat Artışının Konsolun Satışlarını Etkilemesini Beklemiyor

ABONE OL
03 Mayıs 2023, 09:49:06

Analizciler, Sony PlayStation 5’in fiyatının artmasının konsolun satışlarını olumsuz etkilemeyeceğini öngörüyorlar. Yüksek talep nedeniyle üretim sıkıntıları yaşayan Sony, cihazın maliyetini artırdı. Ancak tüketicilerin PS5’e olan talebinin yüksek olması, fiyat artışının satışları olumsuz yönde etkilemeyeceğini düşündürüyor. Sonuç olarak, PS5’in başarılı bir satış performansı sergilemesi bekleniyor.

Sony’nin yeni konsolu PlayStation 5’in fiyatı, birçok bölgedeki enflasyon artışları ve döviz kurundaki değişiklikler nedeniyle arttırıldı. Dünya genelinde 45’ten fazla pazarı etkileyen bu fiyat artışının, ABD’deki satışları etkilemeyeceği açıklandı. Analistlere göre, fiyat artışının konsolun satış performansı üzerinde önemli bir etkisi olmayacak.

Sony’nin fiyat artışı, konsolun üretimi için gerekli parçaların bulunabilirliğindeki iyileşmelere rağmen üretim ve dağıtım maliyetlerindeki artıştan kaynaklanıyor. Niko Partners analisti Daniel Ahmad, Sony’nin donanım karlılığını sabit tutmak istediğini ve artan maliyetleri tüketiciye yansıttığını, böylelikle mali yılda belirlediği satış hedefine ulaşacağını belirtiyor.

Fiyat artışı sonrasında Microsoft’un elinin güçleneceği ve Xbox Series S, Game Pass ve All Access gibi teklifleriyle “değer” mesajı oluşturacağı düşünülüyor. Ancak, Xbox Series fiyatlarında artışa gitmek olası değil. Xbox Series S, Sony’e karşı düşük maliyetli bir giriş imkanı sunarak Microsoft’un en iyi hamlesi olarak öne çıkıyor.

PlayStation 5, dijital ve blu-ray disk sürücülü olmak üzere 2 farklı versiyonuyla satışa sunuluyor. Analistler, fiyat artışının konsolun satış performansına etkisinin düşük olacağını düşünürken, Sony’nin satış tahminlerini değiştirmesini beklemediklerini ifade ediyorlar.

Meraklikadinlar.com ekibi olarak, teknoloji dünyasındaki tüm gelişmeleri takip ediyor ve en güncel haberleri sizlerle paylaşıyoruz. Teknolojinin hayatımızdaki önemine dair merak ettikleriniz için technodoc.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments