Android 14: Yenilikler ve bilmeniz gerekenler

Android 14: Yenilikler ve bilmeniz gerekenler

ABONE OL
02 Nisan 2023, 13:23:26

Google şu anda, Android’in en son sürümü olan Android 14’ü geliştiriyor. Bu güncelleme, kullanıcıların gizlilik, güvenlik ve performans beklentilerini karşılamayı ve büyük ekranlara sahip tabletler ve katlanabilir akıllı telefonlar için kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefliyor. Henüz sadece geliştirici önizlemesi olarak mevcut olan Android 14, bu yılın sonbaharında telefonlara gelmesi bekleniyor.

Android 14’ün tanıtımında dikkat çeken yenilikler arasında, bir uygulamanın fotoğraflarına ve videolarına erişim izni verme konusunda daha fazla kontrol ve gelişmiş güvenlik yer alıyor. Ayrıca, android sahiplerinin telefonlarının pil ömrünü biraz daha uzatmak için arka plan görevleri, indirmeler ve yüklemelerle ilgili değişiklikler yapılmıştır. Bunun yanı sıra, Android 14 ile yazı tipi boyutları yüzde 200’e kadar ölçeklendirilebilir hale gelecek ve görme engelli kişiler için daha okunabilir hale gelecek.

Bildirim ışıkları özelliği, gelen bildirimler için kamera flaşını ve ekran flaşını açmanıza olanak tanır. Bu özellik, her gelen bildirimle telefonunuzun ses çıkarmasını veya titreşim yapmasından sıkılan insanlar için de kullanışlı olacak.

Android 14’ün resmi olarak beta sürümünün yayınlanmasının hemen ardından ve sonraki aylarda beta sürümlerinin yayınlanmasına devam edilecektir. Google, muhtemelen ağustos sonu veya eylül başında nihai sürümü duyuracaktır ve Pixel telefonlar güncellemeyi alacak ilk cihazlar olurken, daha sonra diğer markalı cihazlara da Android 14 sürümü ulaştırılacaktır. Google, Android 14 ile birlikte android kullanıcılarına çok sayıda yeni özellik sunacak ve kullanıcıların gizlilik, güvenlik ve performans ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecektir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments