Android telefonların pek çoğu varsayılan olarak kötü amaçlı yazılım barındırıyor

Android telefonların pek çoğu varsayılan olarak kötü amaçlı yazılım barındırıyor

ABONE OL
15 Mayıs 2023, 20:06:41

Android Telefonlarda Önceden Yüklü Olan Uygulamalar Dikkat Edilmesi Gereken Bir Konu

Android akıllı telefonlar yoğun bir şekilde kullanılmakta olup, bu telefonlara önceden yüklü olarak birçok uygulama da gelmektedir. Ancak, bu uygulamaların içerisinde virüs riski olabileceği genellikle düşünülmeyen bir konudur. Önceden yüklenen uygulamaların arasında zararlı yazılımlar olabildiği için, bu konunun araştırmacılarca ciddiye alınması gerekmektedir.

Android telefonların çoğu önceden yüklenmiş bir şekilde pek çok uygulamayla satışa sunulmaktadır. Bu durum, bilgisayar korsanlarının basit bir yazılım yükleyerek telefonu ele geçirmesine olanak tanımaktadır. Önceden yüklenen kötü amaçlı yazılımların artışına ilişkin olarak araştırmacılar uyarılarını sürdürmektedirler.

Play Store’dan indirilen uygulamaları kolayca kaldırabilirsiniz ancak sistem uygulamalarına veya cihaz yazılımına gömülü kötü amaçlı yazılımları kaldırmak oldukça zahmetli bir iş olabiliyor. Bu nedenle, önceden yüklenen uygulamalardan birçoğunun virüs kaynaklı olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurması gerekiyor.

Doğu Avrupa ve Güneydoğu Asya’da yoğunlaşan milyonlarca virüslü cihazların, dünya çapında kullanıldığı belirtiliyor. Aralarında sesli veya sessiz eklenti yüklenen 8.9 milyon cihazın olduğu da rapor ediliyor.

Sonuç olarak, önceden yüklenen uygulamaların güvenliği kontrolünde dikkatli olunması gerekmektedir. Bu tarz uygulamaları yüklerken dikkatli bir şekilde seçim yapmak, virüs tehditlerine karşı önlem almak için önemlidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal