Antik Dünya’nın izinde bir nacera

Antik Dünya’nın izinde bir nacera

ABONE OL
17 Mayıs 2023, 04:30:53

Dinozorların zamanında yolculuk yapmak belki de herkesin hayalidir. Ancak, yeni bir web sitesi sayesinde en azından bunu deneyimleyebiliriz. Bu site, evimizin bulunduğu şehri seçerek dinozorların zamanında ve antik Dünya’nın diğer dönemlerinde nerede olduğunu gösteriyor. Harita aynı zamanda, kıtaların antik Dünya zamanından bu yana nasıl kaydığını ve hatta tarih boyunca buzun araziyi nasıl kapladığını da gösteriyor.

Kuzey Arizona Üniversitesi’nin verileri kullanılarak projenin arkasındaki eski Google mühendisi Ian Webster tarafından oluşturulan yazılım, antik Dünya’nın nasıl evrimleştiğini ve bugünkü haline nasıl geldiğini derinlemesine bir şekilde gösteriyor. Ayrıca, antik yaşamın nasıl evrimleştiğini de gösteriyor. Haritada bulutları gösterme, onları daha parlak yapma ve ekvatoru gösterme gibi seçenekler de bulunuyor. Bu sayede kıtaların ve kara parçalarının kaydığını daha kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Afrika, Avrupa, Avustralya, Rusya, ve Çin gibi pek çok yerin antik Dünya zamanındaki yerlerini haritada bulabilirsiniz. Haritayı kullanarak Ankara ve Antalya’yı haritada arattığınızda, birbirlerinden çok farklı uzak konumlarda olduğunu görebilirsiniz.

Haritayı kullanarak, yaşadığınız şehrin antik zamanlarda Dünya’nın neresinde olduğunu da görebilirsiniz. Ayrıca, hangi dinozorların yaşadığı ve hangi fosillerin nerede bulunabileceği de gösterilmektedir.

Sonuç olarak, bu web sitesi gerçekten çok ilginç bir deneyim sunuyor. Dünya’nın antik zamanlardan bu yana ne kadar değiştiğini görmek ve her şeyi perspektife koymak gerçekten müthiş. Bu siteyi deneyin, kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal