Apple sıfır karbon ürünlerde 2030’u hedef koydu

Apple sıfır karbon ürünlerde 2030’u hedef koydu

ABONE OL
07 Nisan 2023, 01:29:03

Apple, çevre konusunda attığı adımlarla örnek teşkil ediyor. Şirket, 2017 yılında yenilenebilir enerjiyle çalışan Apple Park isimli yeni genel merkezine taşındı. Binanın çatısına yerleştirilen 17 MW güneş panelleriyle yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanımı sağlandı. Doğal havalandırma gibi çözümler de kullanılması, genel merkezi verimli ve çevre dostu hale getirdi.

Apple, genel merkez yerleşkesinin karbon salınımını sıfırlayan şirket olarak üretim ortaklarının da aynı noktaya gelmesini hedefliyor. Şirketin üretim ortakları, şimdiden 13.7 GW yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş elektrik kullanıyor. Bu, 2022’ye kıyasla yüzde 30 daha fazla.

Apple, toplam yenilenebilir enerji kullanımını 20 GW seviyesinin üstüne taşımak istiyor. Şirket, yeşil enerji kaynaklarına yönlenmesi için tedarikçilerini ve üretim ortaklarını destekliyor. Apple, Tedarikçi Temiz Enerji Programı ile sadece 2022’de 17.4 milyon ton karbondioksit salınımını engelledi. Yaklaşık 3.8 milyon otomobilin yollardan çekilmesiyle engellenecek bir salınıma eş değer olduğu belirtiliyor.

Apple, 2016 yılında duyurduğu 4.7 milyar dolarlık yatırım taahhüdü olan “Yeşil Bono” programıyla düşük karbon salınımlı teknolojilere destek veriyor. Karbon salınımını sıfırlayarak alüminyum üretmek başarıları arasında yer alıyor. Şirket, Yeşil Bono programı kapsamında şimdiye kadar 3.2 milyar dolar dağıttı. Program kapsamında ABD’nin çeşitli noktalarında yenilenebilir enerji üretim tesisleri kuruldu.

Apple, tüm bu adımlarıyla 2030 itibarıyla tüm ürünlerinin karbon salınımını sıfırlamayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda 28 ülkede 250 tedarikçiyle çalışıyor. Şirket, “Yeşil Bono” programı ile düşük karbon salınımlı ve sıfır karbon üretim ve geri dönüşüm teknolojilerinin yaygınlaşmasını hızlandırmayı amaçlıyor.

Apple, çevreye duyarlılığıyla teknoloji dünyasında liderliğini sürdürüyor. Hem üretim sürecinde hem de ürünlerin kullanımında yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanan şirket, yeşil bir gelecek için kilit bir role sahip.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments