Apple TSMC’nin 3nm çiplerinin çoğunluğunu alacak

Apple TSMC’nin 3nm çiplerinin çoğunluğunu alacak

ABONE OL
16 Mayıs 2023, 12:18:16

Tayvan merkezli TSMC, Apple ile yaptığı anlaşma sonucunda bu yıl içinde üreteceği 3 nm çiplerin büyük kısmını Apple’a verecek. TSMC’nin bu yıl üreteceği ve üreteceği 3 nm çiplerin yüzde 90’ı Apple tarafından satın alınacak ve neredeyse yüzde 90’ı yeni Macbook, iPhone ve iPad’lere yerleştirilecek. Bu anlaşma, Apple’ın uzun vadeli bir oyun oynadığını ve Android telefonlarla karşılaşma ihtimalinin azalacağını gösteriyor.

TSMC’nin 3 nm tasarımı sayesinde Apple’ın A17 işlemcisinde performansta yüzde 15, verimlilikte ise yüzde 35’lik bir iyileşme sağlanması öngörülüyor. Bu rakamlar, iPhone 14 Pro ve Pro Max’te bulunan 4 nm A16 işlemcisiyle karşılaştırılıyor. 3 nm tasarımı sayesinde, Apple’ın yeni MacBook Air ve 24 inçlik yeni iMac’in M3 işlemcisiyle geleceği kesinleşti.

Apple’ın TSMC’nin üretim kapasitesinin büyük kısmını rezerve etmesi, rakiplerini geri kalan yüzde 10’luk kapasite için mücadele ettirecek gibi görünüyor. Bu hamle, Apple’ın rakipleri Qualcomm, Samsung ve MediaTek’in Android telefonlarla karşılaşma ihtimalinin azalacağı anlamına geliyor.

Bu gelişmeler, Apple’ın gelecekteki ürünlerinde daha yüksek performans, daha düşük enerji tüketimi ve daha uzun pil ömrü sunacağı anlamına geliyor. Ayrıca, TSMC ve Apple arasındaki işbirliği, önümüzdeki dönemde daha da artabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal