Apple’ın Uydu İle Acil Durum SOS özelliği Avustralya ve Yeni Zelanda’da

Apple’ın Uydu İle Acil Durum SOS özelliği Avustralya ve Yeni Zelanda’da

ABONE OL
15 Mayıs 2023, 18:05:49

Apple, her geçen gün iPhone serisi telefonlarının özelliklerine bir yenisini eklemeye devam ediyor. iPhone 14 serisi telefonlara özel olarak geliştirilen Acil Durum SOS uydu özelliği, artık Avustralya ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere birçok ülkede kullanılabiliyor. Bu özellik sayesinde, acil durum hizmetlerine cep telefonu kapsama alanı dışında bile ulaşılabilecek.

Özellikle hücresel servis alınamayan yerlerde hayati öneme sahip olan Acil Durum SOS uydu özelliği, ilk olarak geçtiğimiz yıl ABD ve Kanada’da kullanıma sunulmuş, ardından Avrupa’da da hizmete girmişti. Bu sefer Avustralya ve Yeni Zelanda gibi geniş kırsal alanlara sahip ülkeler için geliştirilen özellik, acil durumlarda bağlantı kurma konusunda büyük avantaj sağlayacak.

Acil Durum SOS uydu özelliği, güç ve ses düğmelerine uzun süre basarak veya güç düğmesine beş kez hızlıca basarak etkinleştiriliyor. Üstelik kullanıcılara, en iyi sinyali almak için iPhone’unu hangi yöne çevirmeleri gerektiği konusunda bir arayüz de sunuluyor. Bir kez bağlantı yapıldıktan sonra, telefonunuzla mesajlaşma arayüzü açabilir ve konumunuzu paylaşabilirsiniz. Acil durum yanıt ekibi de bilgilendirildikten sonra, size yerinizde kalmak konusunda bir mesaj gönderilir.

Apple, uydu üzerinden Acil Durum SOS özelliğinin hayatları kurtarmaya yardımcı olduğunu söyledi. Ancak düşük bant genişliği ve hızlı uydu hızları nedeniyle, kısa mesajların bile iletilmesinin birkaç dakika sürebileceği konusunda kullanıcıları uyardı.

Acil Durum SOS uydu özelliği, her yıl daha fazla ülkede kullanılmaya başlayacak bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kırsal ve uzak bölgelerde yaşayan kişiler için büyük bir güvence sağlayan bu özellik, acil durumlarda daha hızlı ve etkili bir şekilde hizmet alınmasına yardımcı olacak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal