ARM, 64-Bit Teknolojiye Geçiş İçin Android’ı Uyarıyor

ARM, 64-Bit Teknolojiye Geçiş İçin Android’ı Uyarıyor

ABONE OL
31 Mayıs 2023, 03:04:31

ARM, mobil sektörünün hemen hemen tamamının çevresinde oluşturulduğundan, yeni nesil işlemcilerini tedarikçilerinin de mutlaka kullanacağına inanıyor. Cortex-X4 ve Cortex-A720 gibi yeni çekirdekler, daha hızlı uygulama açılışları ve akıcı bir arayüzle birlikte daha iyi bir pil ömrü sunuyor. Ayrıca Cortex-A520, daha verimli bir performans sağlayarak telefonun ömrünü uzatabiliyor.

ARM’ın grafik performansını da ihmal etmediği görülüyor. Immortalis-G720, Mali-G720 ve Mali-G620 GPU tasarımları, daha fazla performansı ve azalan güç çekişi ile birlikte sunuyor. Özellikle, daha karmaşık sahneler ve HDR görseller için yer bırakan ertelenmiş vertex shading pipeline’ı da dikkat çekiyor. Immortalis, öncekinden yüzde 15 oranında daha yüksek performans sunarken, yüzde 15 daha verimli olmasıyla öne çıkıyor.

ARM’ın yeni nesil işlemcilerini kullanacak müşterileri şu anda belirtilmemiş olsa da, Qualcomm, MediaTek gibi firmaların yeni Cortex tasarımlarını bir başlangıç noktası olarak kullanması bekleniyor. Apple’ın ise ARMV9 mimarisine henüz geçiş yapmadığı belirtiliyor.

Bununla birlikte, Android’in nispeten yavaş ilerlediği, Oppo ve Xiaomi gibi Çinli markaların 32-bit uyumlu yonga üstü sistemlere uzun süre boyunca bağlı kaldığı ve yeni ARM serisinin bu şirketleri etkin bir şekilde yükseltmeye zorlayacağı belirtiliyor. Tamamen 64-bit yonga üstü sistemler kullanmayı tercih edenlerin geride kalma riski almaları mümkün. ARM’ın yeni nesil işlemcileri, mobil dünya için büyük bir adım olabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments