Avrupa Birliği Meta’ya 1 milyar avro ceza kesti

Avrupa Birliği Meta’ya 1 milyar avro ceza kesti

ABONE OL
22 Mayıs 2023, 16:20:30

Avrupa Birliği, Meta’ya veri transferleri nedeniyle 1.2 milyar avro ceza kesti. Avrupa Birliği, Meta’nın AB sınırlarında yaşayan kullanıcılarının verilerini ABD’deki sunuculara aktarmasının AB’nin ana dijital kurallarına aykırı olduğuna karar verdi. Bu karşılık Meta’nın potansiyel hukuki engelleri aşmak için girişimde bulunduğu; ancak bu düzenlemelerinin veri sahiplerinin temel hak ve özgürlüklerine yönelik riskleri ele almadığı belirtildi.

Avrupa’daki gizlilik yasaları, özellikle bireysel haklar merkeze alındığında, ABD’deki yasalardan daha sıkıdır. Ancak dünya genelindeki herhangi bir büyük teknoloji şirketi, fazla çaba harcamadan verileri bir sunucudan diğerine taşıyabiliyor ve bu durum AB vatandaşlarının verilerinin ABD’ye gönderilerek gözetim için bir arka kapı açmayı mümkün kılıyor.

Avusturyalı avukat ve gizlilik aktivisti Max Schrems tarafından sıklıkla dile getirilen konu, sonunda AB’nin de gündemine girmişti. Mevcut Güvenli Liman anlaşmasının hükümleri Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından da yetersiz bulunurken, AB ve ABD, iki bölge arasında bilgi alışverişi yapıldığında veri kontrollerini sıkılaştırması amaçlanan AB-ABD Gizlilik Kalkanı konusunda birlikte çalışıyor.

Avrupa Birliği tarafından kesilen ceza ile Meta’nın, beş ay boyunca AB vatandaşlarının verilerinin ABD’ye gönderimini durdurması gerekiyor. Ayrıca, şirketin ABD’deki veri merkezlerindeki operasyonlarını da AB Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne (GDPR) uyumlu hâle getirmesi zorunlu hale getirildi.

Meta’nın küresel ilişkilerden sorumlu başkanı Nick Clegg, Facebook’un veri transferi konusunda iyi niyetle hareket ettiğini söylemesine rağmen, şirket bu cezaya itiraz edecek. Sınırlar arası veri transferinin pek çok iş kolu için hayati öneme sahip olması nedeniyle, Meta’nın, AB merkezli kullanıcılarının verilerinin güvenliği konusunda bir denetim mekanizması oluşturması ve GDPR’ye uyumlu hâle getirme zorunluluğu bulunuyor.

Sonuç olarak, AB’nin Meta’ya veri transferi nedeniyle kesilen ceza, AB sınırları içindeki kullanıcıların özel verilerinin korunması için yapılan fedakarlıkların vurgulanması açısından önemlidir. Benzer cezalar, gelecekte de başka teknoloji şirketleri için kesilebilir ve AB kullanıcılarının özel verileri için daha sıkı güvenlik önlemleri alınabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal