Banka Gecelik Faiz Getirisi Hesaplama

Banka Gecelik Faiz Getirisi Hesaplama

ABONE OL
12 Mayıs 2023, 15:53:52

Banka gecelik faiz getirisi, paranızın banka hesabınızda bir gece kaldığı sürece size sağlanan faiz getirisidir. Bu faiz, bankaların farklı faiz oranlarına ve politikalarına göre değişebilir. Tüketiciler için önemli olan, banka seçimlerinde bu faiz oranlarını inceleyerek daha yüksek getiri elde etmek olacaktır. Banka gecelik faiz getirisi hesaplama işlemi ile de bu getiriler kolaylıkla takip edilebilir. Türkçe SEO uyumlu yazılmış bu açıklama ile banka gecelik faiz getirisi ile ilgili ihtiyaç duyduğunuz bilgileri kolayca edinebilirsiniz.

Banka Gecelik Faiz Getirisi Hesaplama

Birçok banka, birikimleriniz için gecelik faiz imkanı sunmaktadır. Böylece paranızı, uzun vadeli hesaplarda tutarak vade sonunu bekleme durumunda kalmazsınız. Bununla birlikte, gecelik faiz oranları, uzun süreli vadeli hesaplardakinden daha düşüktür. Türkiye’de QNB Finansbank’ın Enpara hizmeti, ING Bank’ın Turuncu hesabı gibi hizmetler, gecelik faiz imkanı sunmaktadır. Böylece, paranızı dilediğiniz zaman kullanabilir, her gece de faiz geliri elde edebilirsiniz. Bu yazıda, hızlı ve kolay bir şekilde, paranızı böyle bir hesaba yatırdığınızda, her gece elde edeceğiniz faiz gelirini nasıl hesaplayacağınızı anlatacağız.

Gecelik Faiz Hesaplama Formülü

Faiz Hesaplama Formülü

  • Gecelik faiz gelirinizi, aşağıdaki formülü kullanarak hesaplayabilirsiniz:
  • Formülde yer alan değişkenler;
  • T: Bir gece sonunda hesabınızdaki toplam para
  • B: Gecelik faiz eklenmeden önceki ana paranız
  • r: Yıllık faiz oranı (genellikle yıllık faiz üzerinden işlemler yapılır)
  • n: Faizin yenilenme aralığı (1 yıl içerisinde kaç kez yenilendiği. Gecelik faiz için, 365 kez. Her ay yenilenmesi durumunda, 12 kez)
  • t: Yıl sayısı

Yukarıdaki formülü bir örnek üzerinden açıklayalım. Diyelim ki gecelik faizde 1000 TL tutmaya karar verdiniz. İlk gece kazanacağınız faiz gelirini hesaplamak istiyorsunuz. Yıllık faiz oranı da %20 olsun. Bu durumda, eşitliğimiz şu şekilde olacaktır:

Gecelik Faiz Hesaplama Örneği

Yukarıdaki formülde görüldüğü üzere, değerler yerine yazılıp hesaplama yapıldığında, gece sonunda hesabınızda olacak para miktarı T, yaklaşık olarak 1000,55 TL‘dir. Yani ilk gece için faiz geliriniz, 55 kuruştur. Formülde, t değerini 1/365 aldığımıza dikkat ediniz. Çünkü 1 gece yıl cinsinden bu değere eşittir. Bir diğer dikkat çekilmesi gereken husus ise faiz oranının 20/100 = 0.2 yazılmış olmasıdır.

Hesabınızdaki para miktarını belirli vadeler sonunda ne kadar olacağını hesaplamak için, yukarıdaki formülde yer alan değerleri değiştirebilirsiniz. Örneğin, t değerini 1 seçerek, 1 yıl boyunca paranızı gecelik faizde bırakmanız durumunda elde edeceğiniz geliri de hesaplayabilirsiniz.

Stopaj Vergileri

Türkiye’de faiz gelirleri üzerinden stopaj vergisi alınmaktadır. Yapılan son düzenlemeye göre, hesaplarınızın vadesine göre değişen oranlarda stopaj vergisi kesintisi yapılır. 6 aydan daha kısa vadeli hesaplarda %5, 6 ay ile 12 ay arası vadeli hesaplarda %3 ve 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda ise %0 stopaj vergisi kesintisi uygulanır.

Stopaj vergi kesintileri hesaplama işleminde de önemli bir faktördür. Örneğin, yukarıdaki örneğimize stopaj vergisi kesintisini de eklersek, elinize geçecek net gelir: 0.55 – (0.55*0.05) = 0.5225 TL olacaktır. Yani yaklaşık 3 kuruşluk bir kesinti söz konusudur.

Bankaların sunduğu gecelik faiz imkanları oldukça yararlı olsa da, faiz oranlarının düşük olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Yatırım yaparken, farklı yatırım araçlarını da değerlendirmek iyi bir seçenek olabilir.

 

 

The post Banka Gecelik Faiz Getirisi Hesaplama appeared first on technodoc.com.tr.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal