Birinci nesil iPhone rekor fiyatla satıldı

Birinci nesil iPhone rekor fiyatla satıldı

ABONE OL
18 Temmuz 2023, 04:05:03
  • İlk Nesil iPhone’ların Değerinin Yükselişi

  • 4 GB Versiyonun Eşsiz Koleksiyon Değeri

Apple’ın kurucusu ve o dönemki CEO’su Steve Jobs tarafından tanıtılan ilk nesil iPhone, 2007 yılında Macworld etkinliğinde büyük bir heyecan yaratmıştı. 4 GB’lık versiyonu 500 dolar ve 8 GB’lık versiyonu da 600 dolar fiyat etiketiyle tüketiciye sunulan bu cihaz, sadece ABD’de AT&T mobil operatörü üzerinden satılıyordu. O zamanlar büyük bir devrim niteliği taşıyan iPhone, günümüzde açık artırmalarda da büyük ilgi görüyor.

Geçtiğimiz şubat ayında açık artırmada 8 GB’lık, ambalajı açılmamış bir iPhone, 2500 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulmuş ve sonunda 63 bin dolara alıcı bulmuştu. Benzer şekilde, kutusu açılmamış bir 4 GB’lık başka bir iPhone ise üçe katlanan bir fiyatla satılmıştı.

Bu ilginç trend, 30 Haziran’da LCG Auctions tarafından düzenlenen bir açık artırmada gözlendi. Kutusu açılmamış bir 4 GB iPhone, 10 bin dolar başlangıç fiyatıyla açık artırmaya çıkarıldı ve teklifler kısa sürede 42 bin dolara kadar yükseldi. Ancak, gerçek bir teklif savaşı yaşanmadan, birinci nesil iPhone neredeyse 190 bin 372 dolar karşılığında alıcı buldu.

4 GB Versiyonun Yüksek Fiyatlı Nedeni

LCG Auctions, 4 GB birinci nesil iPhone’un 8 GB versiyonundan daha yüksek bir fiyatla satılmasını şöyle açıkladı: “İlk iPhone’un 4 GB versiyonu, koleksiyonerler arasında adeta kutsal bir obje haline gelmiştir. 8 GB versiyonuyla birlikte piyasaya çıkan bu model, beklenen satış rakamlarına ulaşamaması nedeniyle kısa süre içinde piyasadan çekildi. Alıcılar, iki kat daha fazla depolama alanı için 100 dolar daha fazla ödemeyi tercih etti.”

Bu durum, daha düşük fiyatlı ve daha az talep gören bir modelin yıllar sonra daha yüksek bir fiyatla satılmasını oldukça ilginç kılıyor. Evlerinde ambalajı açılmamış birinci nesil iPhone bulunanların bu cihazları ortaya çıkarmanın zamanının geldiği söylenebilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal