BTK Twitter’a reklam verilmesini yasakladı

BTK Twitter’a reklam verilmesini yasakladı

ABONE OL
21 Temmuz 2023, 11:05:16

BTK’nın Twitter’a reklam yasağı getirdiği kararıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. Türkiye’de yerleşik vergi mükellefleri olan gerçek ve tüzel kişiler artık Twitter’a reklam veremeyecek. BTK, yaptığı açıklamada reklam yasağının “Şirketin temsilci yükümlülüğünü yerine getirmemesi” sebebiyle alındığını belirtti.

Kararın detaylarını ise Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan açıkladı. Sayan, Threads adlı platformda yaptığı paylaşımda 5651 sayılı Kanun’a eklenen ek madde 4’ü hatırlatarak, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’de temsilci atama zorunluluğu getirildiğini söyledi.

Sayan, Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal ağların da aralarında bulunduğu 9 sosyal ağın temsilci belirlediğini ve bu bilgiyi BTK’ya ilettiğini ifade etti. Temsilcilerin adli merciler ve idari makamlardan gelen taleplere cevap vermekle yükümlü olduğunu ve altı ayda bir raporlama yapması gerektiğini belirten Sayan, Twitter’ın temsilci yükümlülüğünü yerine getirmediğini vurguladı.

Bakan yardımcısı ayrıca, Twitter’a Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler tarafından reklam verilmesinin yasaklandığını ifade etti. Yasak kapsamında Twitter’a yeni reklam verilemeyecek, yeni sözleşme yapılamayacak ve para transferi gerçekleştirilemeyecek. Bu yasak kapsamında yapılan reklam giderleri Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca kabul edilmeyecek. Ayrıca Twitter, üç ay içinde temsilci belirlemezse bant genişliği daraltılacak.

Bu kararın aslında ilk kez alınmadığını belirtmek gerekir. BTK, daha önce de Twitter’a reklam yasağı getirmişti. 2021 yılında temsilci atama kararını yerine getirmeyen Twitter ve Pinterest’in reklam alması yasaklanmıştı. Ancak Twitter, temsilci atayacağını beyan etmesinin ardından yasağın kaldırıldığı duyurulmuştu. Fakat son dönemde bir atama yapılmadığı veya yapıldıysa bile Twitter’ın el değiştirmesiyle temsilcinin görevinin sona erdiği anlaşılıyor. Elon Musk yönetimindeki Twitter’ın bu duruma nasıl bir yanıt vereceği ise henüz netleşmedi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal