Ceviz Yetiştirmek İsteyenlere Devlet Desteği ve Hibeleri
2023

Ceviz Yetiştirmek İsteyenlere Devlet Desteği ve Hibeleri 2023

ABONE OL
14 Mart 2023, 05:33:23

Ceviz yetiştirmek isteyenler için devlet desteği ve hibeler hakkında bilgi almak için 2023 yılı için önemli bir dönem olacaktır. Bu alanda istekli olanlara sağlanacak olan destekler sayesinde daha verimli bir üretim yapmak mümkün olacak. Bu nedenle ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyenler için 2023 yılında mevcut olan devlet desteklerini öğrenmek faydalı olacaktır.

Devlet destekleri, ceviz yetiştiriciliğinde de başvurulabilecek bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Ceviz bahçesi kurulumunda teşvik ve hibelerden faydalanmak için belirli şartları yerine getirmek gerekiyor. Ceviz yetiştiriciliği emek isteyen bir iş olması nedeniyle harcamaların bir kısmı için hibe ve desteklerden faydalanmak önem kazanıyor. Ceviz bahçesi desteği veren kurumlara proje gösterilmesi gerekiyor. Orman Genel Müdürlüğü destekleri veya bankaların verdiği destek kredileri ile ceviz bahçesi kurulumu yapmak mümkün oluyor. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü tarafından bazen fidan hibesi yapılabiliyor. Fidanları hibe yolu ile alarak ceviz yetiştirmeye başlamak mümkün oluyor.

Ceviz bahçesi kurmak isteyenlerin Hazine ve Orman arazilerinden yararlanabilecekleri bir seçenek mevcut. Hazineye ait olan arazilerden ceviz yetiştirmeye uygun olanlar İllerde Valilik, İlçelerde ise Kaymakamlık internet sitelerinde ilan ediliyor. Yapılan başvurular sonrasında, Orman İşletme Müdürlüğü 30 gün içerisinde inceleme yapıyor ve uygun görürse, Orman Bölge Müdürlüğüne ilgili proje onayı için yönlendiriyor. Projelerin onaylanması halinde kiralama işlemleri için proje Mal Müdürlüğüne veya Defterdarlığa gönderilerek arazi kiralama süreci başlıyor.

Ceviz bahçesi kurulumu için devlet destekli hibeler de mevcut. Devlet, ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere vadeli kredi seçeneği sunuyor. Ancak bu seçenekten yararlanabilmek için Özel Ağaçlandırma Projeleri yapmak gerekiyor. Ceviz yetiştiriciliğinde 30 dekara kadar yapılan yatırımlara hibe desteği alınabiliyor. Bunun yanı sıra, Orman Genel Müdürlüğüne yapılan dilekçe başvuruları sonrasında, özel bütçeden hibe desteği verilebiliyor.

Ceviz bahçesi kuracak olanların, ceviz türleri ile ilgili bilgi sahibi olmaları da önem arz ediyor. Chandler, Fernor ve Yalova ceviz fidanları, Türkiye’de sıklıkla tercih edilen ceviz türlerinin başında geliyor. Ceviz verimine göre en etkili ceviz fidanı Chandler cinsi olarak kabul ediliyor.

Sonuç olarak, ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere devlet desteği ve hibeleri mevcut. Bu nedenle, ceviz yetiştiriciliği yapacak kişilerin bu destekleri araştırarak faydalanmaları öneriliyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal