ChatGPT İtalya’ya geri dönüyor – Teknoblog

ChatGPT İtalya’ya geri dönüyor – Teknoblog

ABONE OL
29 Nisan 2023, 11:10:32

OpenAI, İtalya’da ChatGPT’nin yeniden kullanıma açılmasını duyurdu. İtalyan Veri Koruma Otoritesi (GPDP) tarafından suçlanan ChatGPT, kullanıcı verilerini yasadışı topladığı ve reşit olmayan kullanıcıların uygunsuz içeriklere erişimini engellemediği gerekçesiyle kullanımdan kaldırılmıştı. OpenAI, bu problemleri çözmek için 20 gün süre tanınmış ve şirket, gerekli düzenlemeleri yaparak İtalya’daki kullanıcılara ChatGPT hizmetini yeniden sunmayı başardı.

Yapılan değişiklikler arasında, Avrupa Birliği kullanıcılarının kişisel verilerini kaldırmak için başvurabilecekleri yeni bir formun yanı sıra, İtalya’daki kullanıcıların yaş doğrulaması da yer almaktadır. OpenAI ayrıca GDPR’ya uygun veri koruma görevlisine nasıl ulaşılabileceği dahil olmak üzere, ChatGPT’nin kişisel bilgileri nasıl topladığını açıklayan bir yardım merkezi makalesi yayımladı.

OpenAI’nin uyguladığı önlemleri memnuniyetle karşılayan AP, şirketi, yaş doğrulama değişikliklerine ve İtalyanlara veri toplamaktan çıkmaları hakkında bilgilendirecek bir reklam kampanyasına uyum sağlamaya çağırdı. Ancak bu değişikliklerin İtalya’da ChatGPT’nin çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirdiği henüz görülmedi.

OpenAI’nin ilerleyen süreçte, İspanya, Kanada ve diğer ülkelerin büyük dil modeli için eğitim verisi toplama yöntemlerini ve kullanıcılara sağladığı bilgileri incelemeye alma veya incelemeyi düşünme aşamasında olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, Avrupa yasama organları AI Act’i (Yapay Zeka Yasası) ilerletiyor ve bu durum, OpenAI gibi şirketler için ek gereklilikler getirebilir.

OpenAI, ChatGPT’nin yeniden kullanıma sunulmasının ardından İtalyan düzenleyicilerle işbirliği yapmaya devam edeceğini ve kullanıcıların gizlilik haklarını korumaya yönelik çalışmalara önem vereceğini vurguluyor. Bu sayede ChatGPT, daha güvenli bir ortamda kullanıcılara hizmet verebilecek.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal