ChatGPT şimdi de zararlı yazılım geliştirdi

ChatGPT şimdi de zararlı yazılım geliştirdi

ABONE OL
08 Nisan 2023, 22:11:17

Yapay zeka teknolojisinin son yıllardaki popülaritesiyle birlikte, ChatGPT adındaki üretken chat botu da gündemdeki yerini almıştı. Ancak, son yapılan bir araştırmaya göre, ChatGPT’nin zayıf korumaları kötü niyetli kullanıcıların elinde zararlı yazılım oluşturma riski taşıyor. Bu risk, Forcepoint güvenlik araştırmacısı Aaron Mulgrew’in yaptığı açıklama sonrasında ortaya çıkıyor.

Mulgrew, sadece birkaç saat içinde, sıfır gün saldırısı yapabilecek bir veri madenciliği zararlı yazılımı oluşturduğunu iddia etti. Kendisi hiç kod yazmamış olmasına rağmen, ChatGPT ile birleştirdiği işlevler sonucunda neredeyse tespit edilemez bir veri çalma uygulaması elde etmeyi başardı.

Bu zararlı yazılımın özelliği ise, dosyaları çalmak ve daha sonra bu çalınan verileri gözden kaçırılması için resimlerin içine saklamaktı. Mulgrew’in bu zararlı yazılımı, normalde haftalar süren bir işlem olan hazırlık aşamasını sadece birkaç saat içinde yaparak gözleri açık bıraktı.

ChatGPT’nin güvenliği konusunda tartışmalar başladı. İlk VirusTotal testlerinde, zararlı yazılım 69 üründen sadece 5 tanesi tarafından tespit edildi. Sonraki sürümde ise hiçbir ürün tarafından tespit edilemedi.

Mulgrew’in zararlı yazılımı sadece bir deneme olmakla birlikte, yapay zeka teknolojisinin birçok alanda kullanıldığı günümüzde, kötü niyetli hackerların benzer zararlı yazılımlar geliştirmesi kaçınılmaz görünüyor. Bu nedenle, çevrimiçi etkinliklerimizde kullanacağımız platformlara daha dikkatli olmamız ve özen göstermemiz gerekiyor.

Sonuç olarak, yapay zeka destekli chat botları gibi teknolojilerin kullanımı artarken, bu teknolojilere karşı saldırıların da artması muhtemel görünüyor. Bu nedenle, teknolojiye daha dikkatli ve özenli yaklaşarak, güvenliğimizi sağlamak zorundayız.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal