Chrome 113 ile WebGPU API desteği geliyor

Chrome 113 ile WebGPU API desteği geliyor

ABONE OL
07 Nisan 2023, 19:44:13

WebGPU API’sı, Google Chrome 113 ile birlikte varsayılan olarak etkinleştirilecek. Bu yeni API, web uygulamalarının daha hızlı ve güçlü grafik işlemleri gerçekleştirmesine olanak tanıyacak. WebGPU API, önemli makine öğrenimi modeli çıkarımı gibi yüksek talep gören işlemler için hızlı ve verimli çözümler sunuyor.

WebGPU API’si, Direct3D 12 destekli Windows PC’ler, macOS ve Vulkan destekli ChromeOS cihazlarında kullanılabilecek. Ayrıca, WebGPU API’si geliştiricilere tarayıcılarda daha iyi görünümlü oyunlar yazma ve etkili makine öğrenimi uygulamaları geliştirme fırsatı sunuyor.

Google tarafından yayınlanan bir blog yazısına göre, WebGPU API’si geliştiricilere daha az kodla aynı grafik düzeyini elde etme imkanı sağlıyor ve makine öğrenimi modeli çıkarımlarında üç katından fazla iyileşme sağlıyor. Bu özellik, büyük dil modelleri ve üretken AI teknolojilerinin önemini artırıyor.

Bunun yanı sıra, WebGPU API’si herhangi bir tarayıcıda kullanılabilmesi için uyarlanabilir bir yapıya sahip olduğundan, Chrome’dan da sınırlı değildir. Google, API’nin gelecekte Firefox ve Safari gibi diğer tarayıcılarda da kullanıma sunulacağını açıkladı. Linux ve Android gibi daha fazla işletim sistemi için de destek planları bulunuyor.

Google, Chrome kullanıcılarına daha hızlı ve verimli bir tarayıcı deneyimi sunmak için çalışıyor. Daha hızlı ve sorunsuz geliştirme süreçleri için yeni özellikler eklemeyi hedefleyen Google, kararlı sürümlerin erken yayınlanmamasına rağmen, yeni özelliklerin eklenme sürecini kısaltmayı amaçlıyor.

WebGPU API’si, gelecekte web uygulamalarında daha güçlü ve verimli grafik işlemleri gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynayacak. Geliştiricilerin, tarayıcılarında daha iyi görünümlü oyunlar yazması ve etkili makine öğrenimi uygulamaları geliştirmesi için büyük fırsatlar sunuyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments