Cortana Windows 11 uygulamasının fişi çekildi

Cortana Windows 11 uygulamasının fişi çekildi

ABONE OL
12 Ağustos 2023, 04:45:13

Cortana, Microsoft’un Windows 11 uygulamasının fişini çektiği son güncellemeyle devredışı bırakılmış durumda. Bu güncelleme, Cortana’yı kullanmaya çalışan Windows 11 kullanıcılarına uygulamanın kullanımdan kaldırıldığını bildiren bir mesaj gösteriyor. Microsoft ayrıca Cortana desteğini Teams mobil, Microsoft Teams Display ve Microsoft Teams Room içinde de sonbahar itibarıyla sonlandırmayı planlıyor. Ancak, Cortana mobil cihazlarda Outlook içinde hala kullanılmaya devam edilebilecek.

Cortana, Windows Phone için geliştirilen bir dijital asistan olarak ortaya çıkmış ve 2015 yılında Windows 10’a eklenmişti. Windows 10’da görev çubuğuna derin şekilde entegre edilen Cortana, sesli komutlar, hatırlatıcılar ve uygulama açma gibi birçok eyleme destek sağlıyordu. Ancak, Windows 11 ile birlikte Cortana görev çubuğundan ve başlatma deneyiminden çıkarıldı ve bağımsız bir uygulama olarak varlığını sürdürdü. Maalesef, Cortana’nın tasarımındaki değişikliklere rağmen, Amazon Alexa ve Google Asistan gibi rakipleriyle rekabet edemeyerek gözden düşmüştü. Microsoft CEO’su Satya Nadella, Cortana’nın rakiplerine göre geride kaldığını kabul etmişti.

Microsoft, Cortana Windows 11 uygulamasını kapatırken yeni bir kenar çubuğu olan Copilot üzerinde çalışmaya başladı. Copilot, Bing Chat tabanlı bir kenar çubuğu olup, Windows ayarlarını kontrol etmek ve soruları yanıtlamak gibi çeşitli eylemleri gerçekleştirebiliyor.

Bu gelişme, kullanıcıların Cortana’yı kullanmada artan ilgisizliği göstermektedir. Microsoft da bu durumu değerlendirerek Cortana’yı devredışı bırakmış ve daha gelişmiş bir uygulama olan Copilot üzerinde odaklanmaya başlamıştır.

Cortana’nın kapanmasıyla birlikte, Microsoft’un farklı stratejilere ve ürünlere odaklanarak kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceği söylenebilir. Bu değişiklik, Microsoft’un hedef kitlesiyle daha iyi bir etkileşim sağlaması açısından önemli bir adım olabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal