Desen şifresi neden iPhone’da yok?

Desen şifresi neden iPhone’da yok?

ABONE OL
22 Mayıs 2023, 10:11:52

Android İşletim Sisteminde Desen Şifresi Kullanımı

Akıllı telefonların çoğunda kullanılan işletim sistemi Android, kullanıcıların telefonunu koruma amaçlı olarak desen şifre modeli de sunar. Ancak, bu yöntem iPhone cihazlarda kullanılmaz. Peki, desen şifresi neden iPhone’da yok?

Desen şifresi, günümüzde oldukça popüler ve pratik bir koruma yöntemi olarak kullanılır. Ancak, aslında güvenlik açısından oldukça tehlikelidir. Çünkü shoulder surfing isimli bir kişisel veri yakalama metoduna davetiye çıkarır. Söz konusu yöntem ile saldırgan, bir kişinin omzuna yakın bir hizadan kullanılan cihaza bakıp cihazdaki kişisel verileri gözetleyip çalabilir. Bu nedenle, desen şifresi yöntemi yeterince güvenli bulunmaz.

Desen şifreleri kolayca akılda tutulabilir ve bir başkasının sizin desen şifrenizi görmesi mümkündür. Mesela telefonunuzu çalmaya yeltenecek olan bir kişi önce desen şifrenizi görüp ardından telefonu çalabilir ve içerisindeki kişisel bilgilerinize de erişebilir. Dolayısıyla, normal şifre veyahut parmak izi, yüz tanıma gibi teknolojiler desen şifresine göre çok daha güvenli kabul edilir.

Apple, iPhone modellerinde güvenlik seviyesinin artırılması ve kullanıcıların kişisel verilerini daha iyi koruması adına Touch ID, Face ID ve şifre koruma gibi farklı güvenlik özellikleri sunar. Bu nedenle, desen şifresi yöntemi iPhone cihazlarda tercih edilmemektedir.

Sonuç olarak, desen şifresi yöntemi güvenlik açısından yeterli olmayan bir yöntemdir. İphone cihazlarındaki koşulların farklı olması nedeniyle desen şifresi bu cihazlarda kullanılmazken, güvenlik açısından daha güçlü yöntemlere başvurulmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal