Dimensity 9300 güçlü çekirdeklerle gelecek

Dimensity 9300 güçlü çekirdeklerle gelecek

ABONE OL
30 Mayıs 2023, 21:00:26

Mediatek Yeni İşlemcisi Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2’yi Geçiyor

Mobil cihazlar için geliştirdiği işlemcilerle ön plana çıkan Mediatek, yeni işlemcisi Dimensity 9300 ile rakipleri arasında fark yaratmaya hazırlanıyor.

Cortex-X4 çekirdeğini Cortex-A720 ve A520 ile birlikte duyuran Arm’un aksine, Mediatek yeni işlemcisi için dört adet Cortex-X4 ve yine dört adet Cortex-A720 işlemciyi tercih edecek. Immortalis-G720 GPU’nun da varlığı, bu işlemcinin grafik performansı açısından oldukça iddialı olacağına işaret ediyor.

4+4 şeklinde bir tasarım planlanan yeni işlemci, N4P süreciyle üretilecek ve bu sayede performansının yanı sıra verimliliği de artırılacak. Ünlü duyumcu Digital Chat Station’ın verdiği bilgiye göre, yeni işlemci performansıyla henüz resmi duyurusu yapılmayan A17 Bionic ile kapışacak bir performans sergileyecek. Bunun yanında güç tüketiminin bir önceki nesle göre yüzde 50 oranında azaltılması hedefleniyor.

MediaTek Dimensity 9300, dört “süper” çekirdeğe yer vermesi halinde, çipset geliştirme sürecinde önemli bir devrim yaratabilir. Ancak, bu iddianın şimdilik biraz temkinli yaklaşarak ele alınması gerekiyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments