Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum Borçlanması Nedir?

ABONE OL
12 Mayıs 2023, 10:34:44

Doğum borçlanması, çalışmayan annelerin doğum yaptıkları dönemleri sigortalı olarak kabul ederek emeklilik sürelerini tamamlamalarına imkan tanıyan bir haktır. Bu işlem sayesinde anneler, doğum yaptıkları dönemler için ödenmesi gereken primlerini ödeyerek emekliliklerinde avantaj elde ederler. Doğum borçlanması ile ilgili detaylı bilgi edinmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması, doğum yapmış olan sigortalı kadınlarının doğumları nedeni ile çalışamadıkları dönemlerin primlerini sonradan ödemeleri anlamına gelen bir tür hizmet borçlanmasıdır. Bu borçlanma, erkeklerdeki askerlik borçlanmasına benzer bir durumdur. Doğum borçlanması sayesinde, emekliliğe daha erken hak kazanmak mümkündür.

Kimler Doğum Borçlanması Başvurusu Yapabilir?

Doğum borçlanması başvurusu için mevcut durumda sigortalı olarak çalışmak yeterli değildir. Başvuruda bulunabilecek kişiler şunlardır:

 • Doğum yapmadan önce bir hizmet akdine bağlı olarak sigortalı çalışan kadınlar
 • Doğumdan önce kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışan kadınlar
 • Doğumdan önce kamu görevi ifa etmesi nedeniyle sigortalı olan kadınlar

Doğum Borçlanması Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum borçlanması başvuruları, sigortalılık durumuna göre farklı şekillerde yapılır:

 • 5510 sayılı kanuna göre bir hizmet akdine bağlı olarak sigortalı çalışanlar, isteğe bağlı kendi adına ve hesabına sigortalı olanlar ve 2925, 506, 1479 ve 2926 sayılı kanunlara tabi olan sigortalı çalışanlar, son olarak çalıştıkları işyerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.
 • Kamu çalışanları ise SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Doğum borçlanması için başvuran kadın çalışanın, başvurusuna ilişkin belge istemeden, hizmet kayıtlarından tespit yolu ile değerlendirmeye alınacaktır.

Doğum Borçlanmasının Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması yapabilmek için, başvuru sahiplerinin sigortalılık durumlarına göre bazı şartları taşımaları gerekmektedir:

 • Bir hizmet akdine bağlı olmak koşulu ile çalışan kadın başvuru sahiplerinin 2925, 506 veya 5510 sayılı kanuna tabi olarak sigortalı olduklarının tescil edilmiş olması ve adlarına prim tahakkuk etmiş olması,
 • Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında 1479, 2926 veya 5510 sayılı kanuna tabi olan sigortalılar için, prim ödemesi yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın sigortalılıklarının tescil veya tahakkuk etmiş olması,
 • Kamu çalışanı olup 5434 veya 5520 sayılı kanuna bağlı olarak sigortalı olanların sigortalılıklarının tescil edilmiş olması,
 • Başvuru yapan kadın sigortalının doğumdan önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olması,
 • Doğum sonrası başvuru sahibi adına prim ödemesi yapılmamış olması,
 • Borçlanmak istediği süre içerisinde doğumu gerçekleşen çocuğun yaşaması gerekmektedir.

Kaç Yıl Doğum Borçlanması Yapılabilir?

Doğum borçlanması için belirli bir süre kısıtlaması mevcuttur. Kadın sigortalılar, toplamda 2 yıla kadar doğum borçlanması yapabilirler. Bu süreye, kadın sigortalının doğuma 3 hafta kalana kadar çalışması halinde, tekil gebeliklerde 8, çoğul gebeliklerde ise 10 haftalık süreler de dahildir. Ancak istenilen sayıda çocuk için doğum borçlanması yapılması mümkün değildir. Kadın sigortalılar sadece 3 çocukları için toplamda en fazla 6 yıla kadar doğum borçlanması yapabilirler.

Borçlanma talebinde bulunan kadın çalışanın, borçlanmak istediği süre içerisinde primi yatmış süreler varsa, bu süreler borçlanılmak istenen iki yıllık süreden düşülür ve genel hesap düşüldükten sonra borçlanma yapılır. Aynı şekilde, borçlanılmak istenen süre içerisinde çocuk vefat etmiş ise, çocuğun vefat ettiği tarihe kadar olan süre borçlanmaya konu edilebilir. Kadın sigortalı, ilk doğumunu yaptıktan sonra ikinci doğumunu da iki yıl dolmadan gerçekleştirirse, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ve ikinci doğum için tanınan iki yıllık sürenin toplamı kadar borçlanma yapabilir.

Bu şekilde, doğum borçlanması, kadınlar için emeklilikte daha erken hak kazanmalarını sağlayan bir avantajdır. Başvuru yapmak ve şartlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kadınlar, yukarıdaki bilgiler doğrultusunda işlemlerini tamamlayabilirler.

The post Doğum Borçlanması Nedir? appeared first on technodoc.com.tr.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal