Dünyamıza En Uzak Galaksi Keşfedildi

Dünyamıza En Uzak Galaksi Keşfedildi

ABONE OL
21 Kasım 2022, 23:57:17

Tokyo Üniversitesi’nin araştırmacıları olan gökbilimciler, dünyamıza en uzak galaksiyi keşfetme çalışmaktaydılar ve yeni bir sonuç buldular. Araştırmacı olan gökbilimciler, dünyamıza en uzak galaksi keşfedildi haberi ile karşımıza çıktılar. Dünyamıza uzak olan Galaksinin aramızdaki mesafe ise 13,4 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğu bilinmekte.

“Dünyamıza en uzak galaksi keşfedildi” haberinin ayrıntıları:

Yeni teknolojiler sayesinde evrende daha iyi araştırıp ve milyarlarca ışık yılı uzaklıkta bulunan galaksileri ve gezegenleri dahi inceleyip keşfedebiliyoruz. keşfedilen galaksiler arasına bir tane daha eklendi. Keşfedilen galaksi dünyamıza en uzak galaksi olma özelliğini taşımakta.
Keşfedilen yeni galaksiye GN-z11 ismi verildi. Tokyo üniversitesinde araştırmacı gökbilimciler, evrenimizde gözlemlenebilen en uzak galaksiyi keşfetmek için çaba sarf etmekteydiler ve keşfedilen galaksi sayesinde hedeflerine ulaştılar. Fakat unutmamak gerek gelişen teknolojimiz sayesinde daha uzak galaksiler keşfedilebilir. keşfedilen galaksinin dünyamızdan tamı tamına 13,4 milyar ışık yılı uzakta olduğu belirtildi. Galaksi keşfeden kişiler ise Tokyo üniversitesinde Nobunari Kashikawa tarafından yönetilen gökbilimci ekibi tarafından keşfedildi. Dünyamızdan en uzak galaksinin bizden uzaklığı akıllara sığmayacak derecede, 134 nonilyon kilometre yani 134’ün yanına 30 sıfır daha ekleyin gibi bir rakam çıkıyor. Fakat gökbilimciler kısaca 13,4 milyar ışık demektedirler. Nobunari Kashikawa, yaptıkları araştırmada uzaklığı belirtmiş olsak da bizim için zorlu bir görev olduğunu belirtti.

Dünyamıza Olan Uzaklığı Nasıl Hesaplandı?

Tokyo üniversitesi görevli olan Nobunari Kashikawa ve gökbilimci ekibi, dünyamıza en uzak olan GN-z11 galaksisinin uzaklığını ölçmek için ekibin çok zorlandıklarını söylemekteler. GN-z11 galaksinin “kızıla kaymasını” incelediler. Bir maddenin Dünyamızdan ne kadar uzak olursa o kadar fazla kızıla kayma gözlenmekteydi. Ekip bu yöntem dışında, galaksinin gözlemlenebilir ışığında kimyasal izlerine de bakmayı ihmal etmediler.

Hawaii’de olan Keck bulunan MOSFIRE teleskobu sayesinde dünyamıza en uzak galaksinin kimyasal izlerini detaylı bir şekilde inceleme şansına sahip oldular. Yapılan araştırmalar ve bulgular doğruysa GN-z11, bugüne kadar dünyamıza en uzak galaksi unvanını taşıyor.
Tokyo üniversitesi görevli olan Nobunari Kashikawa ve gökbilimci ekibi hala başka galaksiler üzerinde çalışmalarını devam etmektedirler.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal