EKOBS Nedir? Ekobs Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023

EKOBS Nedir? Ekobs Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023

ABONE OL
09 Mart 2023, 17:16:38

Ekonomik ve sosyal koşulların analiz edilmesi ve takibi amacıyla geliştirilen Ekonomik ve Sosyal Koordinasyon Ofisi (EKOBS) Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda çalışmalar yürütmektedir. Ekobs, kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tarafından kullanılan bir platformdur. Ekobs bordro sorgulama işlemi de çalışanların ücret, maaş, vergi ve sosyal güvenlik durumlarını takip etmek amacıyla kullanılmaktadır. EKOBS bordro sorgulama yapabilmek için öncelikle çalışanların T.C. kimlik numaraları ve şifreleri gerekmektedir. Bu bilgilerle sisteme giriş yaparak bordro sorgulama işlemi yapılabilir. Böylece çalışanların maaşları, kesintileri ve sosyal güvenlik durumları hakkında detaylı bilgi sahibi olunabilir. Bu sayede işverenler ve çalışanlar arasında şeffaf bir iletişim sağlanarak daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturulabilir.

EKOBS Nedir? Ekobs Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kamu hastaneleri Ek Ödeme E-Bordro (EKOBS) hizmeti, Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan personellerin ek ödeme bordrolarını e-devlet üzerinden kolaylıkla görüntülemelerine olanak tanıyor. Bu hizmet sayesinde personeller, ek ödeme bordrolarını online platformda görüntüleyebiliyor ve bilgisayarlarına e-devlet üzerinden indirebiliyorlar.

EKOBS Nedir? Ne İşe Yarar?

EKOBS, Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren ikinci ya da üçüncü basamak kamu hastanelerinde görev yapan personellerin ek ödemelerine ilişkin bordrolarını görüntüleyebilmelerine imkan sunan online bir hizmettir. Sağlık Bakanlığı personelleri, EKOBS sayesinde ek ödemelerine ilişkin detaylı bilgi edinebiliyorlar.

EKOBS Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı personelleri, sorgulama işlemini e-devlet platformu üzerinden ya da https://ekobs.saglik.gov.tr/Login sitesi üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Sorgulama işlemini https://ekobs.saglik.gov.tr/Login linki üzerinden gerçekleştirmek için kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Dilerseniz, e-devlet bilgilerinizle de bu link üzerinden bordro görüntüleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

1.Basamak Kamu Hastanelerinde Çalışan Personeller için Ek Ödeme Sorgulama

EKOBS üzerinden ikinci ya da üçüncü basamak kamu hastanelerinde çalışan personeller bordro sorgulama yapabiliyorlar. Birinci basamak kamu hastanelerinde çalışan personeller ise ek ödeme bordro sorgulama işlemlerini EKOBS üzerinden gerçekleştiremiyorlar. Birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışanların ise sorgulama yapmak için EKİP PORTAL sitesini ziyaret etmeleri gerekiyor.

EKİP Portal üzerinden ek ödeme sorgulamak için yapmanız gerekenleri ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

• İlk olarak https://ekipportal.saglik.gov.tr/signin linkine tıklayın.
• Ardından ‘Uygulamaya Git’ seçeneğine dokunun.
• Daha sonra Ortak Giriş Noktası üzerinden e-posta ve şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.
• Sonrasında ‘Maaş Bilgilerim’ butonunun hemen yanında yer alan ‘Ek Ödeme Bilgilerim’ butonuna tıklayın.

Sağlık Çalışanları; EKİP Portal üzerinden maaş bilgisi ve hizmet dökümü sorgulama işlemi de gerçekleştirebiliyorlar. Aynı zamanda sistemde yanlış olduklarını düşündükleri bilgilere online olarak itiraz edebiliyorlar. İtiraz etmek isteyen çalışanların ise maaş bilgisi ve hizmet dökümü bilgilerinin hemen yan tarafındaki kalem butonlarına tıklamaları gerekiyor.

Sonuç

EKOBS sayesinde Sağlık Bakanlığı personelleri ek ödemeleri hakkında detaylı bilgi edinebiliyorlar ve ek ödeme bordrolarını online platformda görüntüleyerek bilgisayarlarına e-devlet üzerinden indirebiliyorlar. Ek ödeme bordrosu sorgulama işlemleri, e-devlet platformu üzerinden ya da https://ekobs.saglik.gov.tr/Login sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca, birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışanların ek ödeme sorgulama işlemleri için EKİP PORTAL sitesini ziyaret etmeleri gerekiyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal