EKPSS Nedir? Kimler Girebilir? EKPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

EKPSS Nedir? Kimler Girebilir? EKPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

ABONE OL
09 Mart 2023, 17:05:12

EKPSS, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın kısaltmasıdır ve engelli bireylerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak için girdikleri bir sınavdır. Engelli vatandaşların kamu kurumlarında işe girebilmeleri için EKPSS sınavını geçmeleri gerekmektedir. EKPSS sınavı için başvurular genellikle yılda bir kez açılmaktadır. EKPSS’ye, doğuştan ya da sonradan oluşmuş, vücut fonksiyon kaybı olanlar girebilir. EKPSS başvurusu, ÖSYM’nin resmi internet sitesinden yapılabilir. 2023 yılında yapılacak EKPSS sınavı için de başvuruların yine ÖSYM’nin resmi internet sitesinde açılması beklenmektedir.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Nedir?

EKPSS, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin %3’ünün engelli personel olması gerektiği 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na uygun olarak düzenlenen bir sınavdır. Engelli adaylar, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü bir hastaneden alacakları “sağlık kurulu raporu” ile sınava girebilirler. EKPSS, önlisans, lisans ve lise mezunları ile ortaöğretim ve ilköğretim mezunları arasında memur olma şansı sunar.

EKPSS’ye Kimler Girebilir?

En az %40 engel oranına sahip olması gereken engelli bireyler, EKPSS’ye girebilirler. Önlisans, lisans ve lise mezunları sınava girme hakkı kazanırken, ortaöğretim ve ilköğretim mezunları kuraya katılabiliyorlar. Engelli adayların birden fazla öğrenim düzeyinde mezun olmaları durumunda en üst düzeyden sınava girmeleri gerekiyor.

EKPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adaylar EKPSS başvurularını ÖSYM başvuru merkezlerine giderek ya da elektronik ortamda ÖSYM internet adresinden ya da mobil uygulamasından yapabilirler. ÖSYM tarafından paylaşılan başvuru tarihleri arasında başvurular https://ais.osym.gov.tr sitesinden yapılmaktadır. Engelli bireylerin başvuru merkezlerine gitmeden önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden aldıkları “ÖN KABUL VE TAAHHÜT BEYANI”nı yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

EKPSS Sonuçları Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

EKPSS sonuçları 4 yıllık bir geçerlilik süresine sahiptir. Başarılı olan adaylar kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilirler ve başka bir sınava ya da mülakata tabi tutulmazlar.

EKPSS Engelli Grupları Nelerdir?

EKPSS’de engelli adaylar engel gruplarına göre farklı sorulara yöneltilirler. Engelli grupları; genel engelliler, işitme engellileri, görme engellileri ve zihinsel engelliler şeklinde sınıflandırılır.

EKPSS Sınav Süresi ve Soruları

EKPSS 60 dakika sürer ve toplamda 60

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal