Elektrik Yardımı Nasıl Kesilir ve Neden Yatmaz?

Elektrik Yardımı Nasıl Kesilir ve Neden Yatmaz?

ABONE OL
09 Mart 2023, 14:45:54

Elektrik yardımı, birçok nedenle kesilebilir, ancak kesilmesi gereken durumlarda da uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle kesilecek olan yerin türüne ve hangi amaçla kesileceğine bakılması gerekmektedir. Elektrik yardımının neden yatmadığı ise genellikle enerji kaynaklarında yaşanan sorunlardan kaynaklanabilir. Bu nedenle, elektrik yardımının kesilmesi ve neden yatmadığı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir? – Elektrik Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik Yardımı Neden Kesilir? Sorusu birçok kişi tarafından zaman zaman sorulan bir sorudur. Elektrik yardımı, ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan, yoksul ve ihtiyaç sahibi kişilere verilen sosyal yardımlardan biridir. Bu yardım programı, aylık düzgün bir geliri ve işi olmayan, ailesini geçindirmekte zorluk yaşayan ve aylık elektrik faturalarını ödeme konusunda maddi olarak yetersiz olan kişilere umut olmaktadır.

Elektrik yardımı; gelirsiz ve işsiz vatandaşlara, engeli ya da kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak halde olanlara, afetzedelere, yaşlılık, dul maaşı ya da engelli maaşı alanlara kısacası sosyal yardımlardan faydalananlara yapılmaktadır. Ayrıca maaşı ve bir işi olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında kalan kişilere de yardım yapılmaktadır. Elektrik yardımı almak için bazı şartlar aranır ve bu şartları sağlayan kişiler başvuru yaparak yardıma erişebilirler.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli olan vatandaşlar; elektrik desteğini bir başvuruya gerek kalmadan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından alabilirler. Vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kayıtlarının bulunuyor olması, vakıf heyeti tarafından ‘ihtiyaç sahibi’ olarak belirlenmeleri ve sosyal yardım alıyor olmaları durumunda, elektrik indirimden rahatlıkla faydalanabilirler. Halı hazırda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı bulunmayanlar ve daha önce sosyal yardım almamış olan kişiler ise elektrik desteği alamaz.

Elektrik Yardımı Başvuru Sorgulama

Elektrik yardımı başvuru sorgulama konusunda bilgi almak için, ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz. Ayrıca faturanızı ödemek için PTT şubesine gittiğinizde çalışan kişilerde size yardımcı olabilir ya da hane kaydınızın olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arama şansınız da vardır.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik yardımı hakkı bulunan ihtiyaç sahipleri, mutlaka elektrik faturalarını PTT şubeleri aracılığıyla ödedikleri zaman, bu haklardan faydalanabilirler ve elektrik yardımına başvuru yapmalarına gerek yoktur. Yine PTT şubesine giderek, elektrik yardımı alıp alamayacağınızı da öğrenebilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının sağlamış olduğu ve PTT işbirliği ile dar gelirli olanlar için yapılan PTT elektrik yardımı oranı; ailedeki kişi sayısına göre farklı olabilir. En az iki kişilik aileler için 75 KW, 3 kişilik aileler için 100 KW, 4 kişilik aileler için 125 KW, 5 ve yukarısı aile sayısı için 150 KW elektrik yardımı sağlanmaktadır. 2022 senesi güncellemesi baz alınarak 150 KW; yaklaşık olarak 80 TL’ye denk gelmektedir. 5 kişilik bir aile için 300 TL olan elektrik faturasını ödemek için PTT şubesine 220 TL ödeme yapabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Nakit Olarak Alınır mı?

Elektrik yardımı, nakit olarak verilen bir yardım değildir. Yardım, elektrik fatura tutarında indirim biçiminde sağlanır.

Elektrik Yardımı Kimlere Yapılır?

Elektrik Yardımı kimlere yapılır sorusu da sıkça sorulan bir sorudur. Elektrik yardımı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine yapılır. Yani şartlı sağlık yardımı ve şartlı eğitim, SED yardımı, dul ve yetim maaşı, engelli maaşı, yaşlılık maaşı, erzak ve yakacak yardımı, eğitim ve burs gibi farklı konularda yardım alanlarda yine elektrik yardımından faydalanma hakkına sahiptir.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir?

Elektrik yardımı, kişinin muhtaçlığının ortadan kalkması halinde kesilir. Yani sigortalı bir işte çalışmadığı ve düzenli geliri olmadığı için elektrik yardımı alan bir kişi; sigortalı ve kazançlı bir işe girdiğinde, bu kişiye yapılan yardım da otomatik olarak kesilir. Eşi vefat eden ve herhangi bir geliri olmayan dul kadınlara yapılan elektrik yardımı ise bu kişinin işe girmesi

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal