Elon Musk: İstediğimi söylemeye devam edeceğim

Elon Musk: İstediğimi söylemeye devam edeceğim

ABONE OL
17 Mayıs 2023, 18:42:32

Twitter’ın kurucusu ve aynı zamanda Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, CNBC ile yaptığı röportajda, kendisine ne kadar para kaybettirecek olursa olsun, Twitter’da tartışma yaratacak şeyler söyleme özgürlüğünü savundu. Musk, aynı zamanda Twitter’da paylaştıklarıyla ilgili tavrını Prenses Gelin filminden bir replikle açıkladı.

Musk, yaptığı sert tweetlerle birçok kez gündeme gelmişti. Örneğin, ABD’nin Teksas eyaletinde gerçekleşen silahlı saldırıyla ilgili komplo teorilerini paylaşmış ve ünlü spekülatör George Soros hakkında “insanlığı nefret ediyor” şeklinde bir tweet atmıştı. Bu tweeti nedeniyle antisemitizmle suçlanan Musk, suç ve ırk konusunda çürütülmüş teorileri barındıran paylaşımları retweet etmesi nedeniyle de tepkiler almıştı.

Elon Musk’ın röportajı, CNBC muhabiri David Farmer’ın sert sorularıyla gündeme damga vurdu. Farmer, Musk’a neden komplo teorilerini paylaştığını ve yönettiği şirketlere zarar verebilecek “ırkçı” olarak tabir edilebilecek yorumlar paylaştığını sordu. Musk, uzun bir sessizliğin ardından 1987 tarihli Prenses Gelin filminde Mandy Patinkin’in canlandırdığı Inigo Montoya karakterinin babasının katiliyle yüzleştiği sahneye gönderme yaparak, “Bana para teklif et, güç teklif et. Umursamıyorum” dedi.

Ancak tartışma burada da bitmedi. Farmer, Musk’ın sözlerinin bir sınırı olması gerektiğini savundu. Halka açık bir şirket olan Tesla’nın CEO’su olan Musk’ın sözleri, yanıltıcı olursa hissedarlar tarafından dava edilebilir. Musk, geçmişte Tesla’yı özelleştirmeyi planladığı yönünde attığı tweetler nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından 40 milyon dolar cezaya çarptırılmış ve Tesla’nın başkanlığını kaybetmişti. Bu nedenle, şu anda Musk’ın Tesla hakkında yapacağı paylaşımların bir avukat tarafından onaylanması gerekiyor.

Sonuç olarak, kendisine ne kadar para kaybettirecek olursa olsun, Elon Musk, Twitter’da söylemek istediğini söylemekten vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Ancak onun sözleri, halka açık bir şirketin CEO’su olarak bir sınırı bulunmalıdır. Bu da, Musk’ın hissedarlar tarafından dava edilmemesi için özenle söz söylemesini gerektiriyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal