Elon Musk’tan yapay zekâ için önemli çağrı

Elon Musk’tan yapay zekâ için önemli çağrı

ABONE OL
03 Nisan 2023, 07:34:02

Yapay Zeka Araştırmacıları Kontrolsüz Yarışa Dur Demeye Çağırıyor

Yapay zeka laboratuvarlarının çalışmaları, toplum ve insanlık için derin riskler getirdiği endişelerine neden oluyor. Future of Life Institute tarafından yayınlanan açık bir mektup aracılığıyla, yapay zeka alanındaki tanınmış araştırmacılar ve teknolojik dünyanın önemli simaları, büyük ölçekli yapay zeka sistemleri geliştirme çalışmalarının durdurulması çağrısı yapıyor.

Mektupta, yapay zeka laboratuvarlarının makine öğrenmesi sistemleri geliştirmek ve kullanmak için kontrolsüz bir yarışa girdiği belirtiliyor. Yapay zeka laboratuvarlarının, kimsenin – hatta yaratıcılarının bile – anlayamadığı, tahmin edemediği ve emin şekilde kontrol edemediği makine öğrenmesi sistemleri geliştirmekte olduğuna dikkat çekiliyor.

Bu nedenle, mektubun imzacıları, tüm yapay zeka laboratuvarlarının GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka sistemlerinin eğitimine en az 6 ay ara vermeye çağırıyor. Mektubun imzacıları arasında Elon Musk dışında yazar Yuval Noah Harari, Apple kurucusu Steve Wozniak, Skype kurucusu Jaan Tallinn, politikacı Andrew Yang gibi önemli isimler yer alıyor. Hatta bazı imzacıların isminin mektuba şaka amacıyla ve iradeleri dışında eklenmiş olabileceği bile konuşuluyor.

Ayrıca, mektubun imzacıları, yapay zeka laboratuvarlarının çalışmalarının bağımsız kuruluşlar tarafından titizlikle denetlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Yapay zeka laboratuvarları ve uzmanları, bu arayı kullanarak güvenli bir protokol oluşturmalı ve bu protokoller, bunlara bağlı sistemlerin makul bir şekilde güvenli olmasını sağlamalıdır.

Bugünlerde Google ve Microsoft gibi büyük şirketler yapay zeka odaklı yeni ürünlerini sunmak için oldukça aceleci davranıyor. Ancak bu ortamda güvenlik ve etikle ilgili endişeler de göz ardı ediliyor. Yapay zeka laboratuvarlarındaki çalışmaların durdurulması çağrısı, birçok uzman tarafından önemli bir adım olarak görülüyor. Ancak mevcut durumda, bu çağrının sektöre etkisi sınırlı kalmaya devam edebilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments