Engelleri aşacak yenilikçi özellikler geliyor

Engelleri aşacak yenilikçi özellikler geliyor

ABONE OL
16 Mayıs 2023, 16:22:26

Apple, bilişsel erişilebilirliği artırmak amacıyla yeni özelliklerini duyurdu. Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü öncesinde yapılan açıklamada, Canlı Konuşma ve Kişisel Ses dahil önemli özelliklerin yanı sıra en büyük yenilik olarak, bilişsel engellilere yönelik olarak tasarlanan “Denetimli Erişim” özelliği tanıtıldı.

Denetimli Erişim özelliği, iPhone, FaceTime, Mesajlar, Kamera, Fotoğraflar ve Müzik uygulamaları için özelleştirilmiş ve basitleştirilmiş bir deneyim sunuyor. Belirgin arayüz, yüksek kontrastlı düğmeler ve büyük metin etiketleri içeriyor. Her birey için güvendiği destekçiler tarafından özelleştirilebilen araçlar sunan bu özellik, bilişsel engellilere yönelik yeni bir düzenleme getiriyor.

Örneğin, görsel olarak iletişim kurmayı tercih eden kullanıcılar için Mesajlar, emoji-only klavye ve sevdiklerine paylaşmak için video mesaj kaydetme seçeneği içeriyor. Kullanıcılar ve güvendikleri destekçiler, Ana Ekran ve uygulamalar için daha görsel, ızgara tabanlı bir düzen veya metni tercih eden kullanıcılar için satır tabanlı bir düzen arasında seçim yapabilirler.

Canlı Konuşma ve Kişisel Ses özellikleri de yine bilişsel erişilebilirliği artırmak için tanıtıldı. Canlı Konuşma, kullanıcıların ne söylemek istediklerini yazmalarını ve bunun telefon ve FaceTime aramalarında veya yüz yüze konuşmalarda yüksek sesle söylenmesini sağlar. ALS veya diğer durumlar nedeniyle konuşma yeteneklerini kaybetme riski olan ancak hala konuşabilen kullanıcılar için Kişisel Ses özelliği bulunuyor. Bu özellik, kullanıcıların kendi seslerine benzeyen bir ses oluşturmasını sağlar. iPhone veya iPad’de rastgele bir metin setiyle okuyarak 15 dakikalık ses kaydedilir. Daha sonra cihaz üzerindeki makine öğrenmesi, kullanıcı bilgilerini özel tutmak için kullanılır ve Canlı Konuşma ile çalışır, böylece kullanıcılar, kendi seslerinin bir versiyonunu kullanarak etkili bir şekilde başkalarıyla konuşabilirler.

Büyüteç uygulamasına yerleştirilen Konuş ve Göster özelliği, kullanıcıların fiziksel nesnelerle etkileşim kurmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir mikrodalga fırın gibi bir ev aleti kullanırken, Konuş ve Göster, Kamera uygulaması, LiDAR Tarayıcı ve cihaz üzerindeki makine öğrenmesi girdisini birleştirerek, kullanıcılar tuş takımı üzerinde parmaklarını hareket ettirdikçe her düğmedeki metni duyurur.

Apple, Global Erişilebilirlik Farkındalık Günü için yeni özellikler, özenle seçilmiş koleksiyonlar ve daha fazlasını sunuyor. Yeni Denetimli Erişim ve diğer özelliklerin bu yılın sonlarına doğru kullanıma sunulması bekleniyor. Ayrıca, Apple Store ve Destek müşterilerini talep üzerine işaret dili tercümanlarıyla bağlayan bir SignTime lansmanı ve dünya çapındaki seçili Apple Store konumlarında erişilebilirlik bilgilendirme oturumları da düzenleniyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal