Ferit Apa kimdir? Ferit Apa nereli?

Ferit Apa kimdir? Ferit Apa nereli?

ABONE OL
26 Nisan 2023, 21:04:55

Ferit Apa, Türk asıllı bir iş adamıdır. Aslen Nereli olduğu hakkında bilgi bulunmamaktadır. Kendisi, birçok sektörde başarılı işlere imza atmış ve birçok şirketin yönetiminde yer almıştır. Girişimci ruhu ve liderlik kabiliyeti ile tanınan Ferit Apa, Türkiye’nin önde gelen iş adamları arasında yer almaktadır. Kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için, internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilecekleri birçok kaynak bulunmaktadır.

Ferit Apa Kimdir? Sanat Eğitiminde Ülkemize Öncülük Eden Bir Sanatçı

Ferit Apa, sanat eğitimi veren önemli bir kurum olan Gazi Eğitim Enstitüsü’nün ilk öğrencilerinden ve ilk mezunlarındandır. Anadolu’da Mustafa Kemal’in Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurduğu bu enstitünün Resim-İş Bölümü’nün bünyesinde, 1932’de sanat eğitimine başlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Almanya’ya Leipzig Akademisine gönderilmiş ve Grafik Sanatlar ve resim eğitimi almıştır. Sonrasında, 1943’te Hasanoğlan Köy Enstitüsü ve Yüksek Köy Enstitüsü’nde, Ankara Matbaacılık Okulu’nda ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nde görev almıştır.

Ferit Apa, kendi alanında çok başarılı bir kurum olan Doğuş Matbaasını kurmuş ve İzmir Caddesinde Doğuş Sanat Galerisini açmıştır. Bu galeride, Orhan Peker, Fikret Otyam, Turgut Zaim, Aliye Berger’in sergilerini düzenlemiştir. Ferit Apa, desen ve suluboya alanında az sayıda ama başarılı eserler vermiş ve 2003’te kendisinin de katıldığı Kavaklıdere Sanat Galerisi’nde dünden bugüne başlıklı bir sergi düzenlemiştir.

Ferit Apa, suluboya resim sanatımızdaki en önemli usta sanatçılardan birisidir. Her şeyden önce güçlü deseni olan bir çizgi ustasıdır ve Boya resminde suluboyayı seçmiştir. Baskı resimleri de yapmıştır. Sanatta nitelik, nicelikten önemlidir ve Türkiye’de bugün yaşlı kuşaktan ressamların hocasıdır. Ferit Apa, Türkiye’nin en büyük matbaasını kurmuş, binlerce yayın basmıştır ama kendi eserlerinin olduğu bir broşür/katalog basmak yerine geri planda durmayı yeğlemiştir ve bu onun en önemli özelliklerinden birisidir.

Son olarak, Ferit Apa; matbaa eğitimi almış tek kişi olması sebebiyle matbaacılık alanında yetiştirdiği öğrencilerle anılmaktadır. Türkiye’de hak ettiği değeri görmemiş olan Ferit Apa, sanat eğitiminde ülkemize öncülük eden sanatçılarımızdan birisidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal