Ford elektrikli otomobil için yeni fabrika açtı

Ford elektrikli otomobil için yeni fabrika açtı

ABONE OL
15 Haziran 2023, 03:53:45

Ford, Köln Fabrikasını 1.86 Milyar Avro Harcayarak Yeniledi

Ford, elektrikli otomobil üretimini artırmak amacıyla Almanya’nın Köln şehrinde bulunan ve 1930’dan bu yana faaliyette olan fabrikasını 1.86 milyar avro harcayarak yeniledi. Bu yenilenen fabrika, en son teknoloji ürünü olan tam otomatik montaj hatları ve aletlerle donatılarak elektrikli otomobil üretimi için özel olarak tasarlandı. Yılda 250 bin araç üretim kapasitesine sahip olan bu fabrikadan çıkan ilk model, tamamen yeni elektrikli Ford Explorer oldu.

Köln Elektrikli Otomobil Merkezi: Ford’un İlk Karbon Nötr Fabrikası

Yenilenen fabrika, Köln Elektrikli Otomobil Merkezi olarak hizmet vermeye başladı. Bu fabrikanın özelliklerinden biri de Ford’un ilk karbon nötr fabrikası olmasıdır. Yeni makineler ve tamamen yeni üretim süreçleri kullanılarak tasarlanan bu fabrika, yeni teknoloji ile elektrik kullanımını minimum seviyeye indirgemeyi hedeflemektedir. Fabrikaya sağlanan tüm gaz ve elektrik ise yüzde 100 sertifikalı yenilenebilir kaynaklardan elde edilmekte, böylece karbon emisyonu azaltılmaktadır.

Fabrikanın ısınma ihtiyacı ise yerel bir enerji sağlayıcısının özel buhar ağıyla karşılanmaktadır. Isı atıkları yakılarak elde edilen enerji tedarikçi tarafından dengelenirken, tüm emisyonlar da 2035’e kadar tüm emisyonları ortadan kaldırmayı hedefleyen bir tedarikçi tarafından dengelenmektedir. Ford’un yeni fabrikası tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde karbon-nötr sertifikası alacak ve kapsamlı bir denetleme sürecine tabi tutulacaktır.

Yeşil Çevre Düzenlemeleri ile Çevre Dostu Bir Fabrika Yaratıldı

Ford, çevre dostu çalışmalarıyla da adından söz ettiriyor. Yenilenen fabrika çevresinde yeşil alanlar oluşturulmuş, böcek otelleri, kuşlar ve yarasalar için yaşam alanları hazırlanmıştır. Ford’un Köln Elektrikli Otomobil Merkezi, ekolojik açıdan sorumlu bir fabrika olarak dikkat çekmektedir.

Ford’un Köln fabrikasında ilk olarak Ford Explorer’ın elektrikli versiyonunun üretimi gerçekleştirilecektir. Daha sonrasında ise elektrikli spor crossover modelin üretimine geçilecektir. Ford, 2030 yılına kadar sadece elektrikli otomobil üretmeyi hedefleyen ve 2026’dan itibaren her yıl 2 milyon elektrikli otomobili banttan çıkarmayı planlayan bir şirkettir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal