Gerçek ve Dijitali Buluşturan Yenilikçi Başlık

Gerçek ve Dijitali Buluşturan Yenilikçi Başlık

ABONE OL
06 Haziran 2023, 06:50:17

Apple Vision Pro: Gerçekliği Bir Adım Daha İleri Taşıyor

Apple, gerçeklik ile dijital dünyayı birleştiren artırılmış gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro’yu piyasaya sürüyor. CEO Tim Cook tarafından “sadece bakmadığınız, baktığınız ilk Apple ürünü” olarak tanımlanan gözlük, gözler, eller ve sesle kontrol edilebilen ayrı bir bataryaya sahip. Fiyatı 3,499 dolardan başlayacak ve gelecek yılın başında ABD pazarında ve daha sonra diğer ülkelerde kullanıma sunulacak.

Apple Vision Pro, artırılmış gerçeklik cihazı olarak tasarlanmış olsa da, kadran aracılığıyla hem artırılmış hem de tam sanal gerçeklik arasında geçiş yapabiliyor. Gözlük kullanıcısı, kontrol cihazına ihtiyaç duymadan gözleriyle uygulama simgeleri arasında rahatlıkla gezinebilir, dokunup kaydırabilir veya ses komutları verebilir. Bluetooth desteği sayesinde, Magic Keyboard ve Magic Trackpad gibi cihazları bağlamanıza olanak tanır ve Mac’inizi gözlüğün içinde kullanabilirsiniz.

Gözlük, 5 sensör, 12 kamera, her bir göz için bir 4K ekran, bir fan ve M2 çipini içerirken, kumaş astarlı modüler kayışları sayesinde birçok yüz şekline ve kafa boyutuna uyum sağlayabilir. Gözlük takan kişiler için Zeiss özel optik takımlar oluşturmuş durumda. Gözlük, 180 derece 3D kamera ile video çekmenizi sağlar. Ayrıca, TV ve Arcade içeriğini, Disney’den premium içerik de dahil olmak üzere, gözlükte izleyebilirsiniz.

Apple, VR’de kullanıcıları izole etmeyi amaçlamıyor. Gözlük, EyeSight adlı bir sistemle gözlerinizi görüntüler ve tam sanal gerçeklikte iken, yanıp sönen bir ekran gözlerinizi gizleyerek bir şeylerle uğraşmadığınızı belirtir. Yüzünüzü taramak suretiyle de bir dijital “karakter” – temelde hiper gerçekçi bir avatar – oluşturulur.

Gözlük rakibi olarak Meta ile karşılaşacak. Oyun odaklı Quest 2 gözlüğüyle başarılı olmuş ve genel amaçlı Quest Pro gözlüğüyle daha karmaşık tepkiler almış olan Meta, Apple Vision Pro karşısında nasıl bir başarı gösterir henüz belli değil.

Sonuç olarak, Apple Vision Pro, dijital dünyayı gerçek dünya ile birleştiren görkemli bir teknolojik ürün olarak ön plana çıkıyor. Özellikle VR teknolojisiyle iştigal edenler için oldukça büyük bir adım olan bu gözlük, yurt dışı fiyatı 3,499 dolar olarak açıklanmıştır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments