Gizli Tehdit Olarak Ses Kayıt Özelliği

Gizli Tehdit Olarak Ses Kayıt Özelliği

ABONE OL
27 Mayıs 2023, 01:46:24

iRecorder Screen Recorder isimli bir Android uygulaması, ekran kayıt yapmak için kullanılabiliyor. Ancak, bu uygulama bir güncelleme sonrasında gizli bir tehdit oluşturuyor. Uygulama her 15 dakikada bir dakika boyunca kaydettiği sesleri şifreli bir bağlantı ile geliştiricinin sunucusuna aktarıyor. Lukas Stefanko, Temel Güvenlik ve Evrilen Tehditlere Karşı (ESET) araştırmacısı tarafından belgelenen bu durum, uygulamanın Ağustos 2022’deki güncellemesi ile ortaya çıkmıştır.

Stefanko’nun belirttiği gibi, iRecorder Screen Recorder uygulaması AhMyth Android RAT (uzaktan erişim truva atı) tabanlı kötü amaçlı kodları içeriyordu. Bu nedenle, iRecorder Screen Recorder uygulaması Play Store’dan kaldırılmıştı.

Bilindiği gibi, Apple ve Google uygulama mağazalarında sahte uygulamalar yer alabiliyor. Özellikle, kayıt uygulamaları, bazen yırtıcı abonelik fiyatlandırması ve platformlardaki görünürlüklerini şişirmek için sahte incelemelere sahip olabiliyor. Bu nedenle, kullanıcıların uygulamaların izinlerini dikkatlice kontrol etmeleri gerekiyor. Ayrıca, uygulamaların hassas bilgileri toplayıp toplamadığını araştırmak suretiyle kullanıcıların kendilerini korumaları öneriliyor.

Bu belirli uygulama artık yok, ancak telefonunuzda başka bir gizli ajanın aktif olmasını ne engeller? Google, en azından uygulamaların veri paylaşımı uygulamalarını ne zaman değiştirdiğini size bildirecek güncellemeler üzerinde çalışıyor. Bu nedenle, kullanıcıların güncellemelere dikkatlice bakmaları öneriliyor.

Potential Titles:

1. iRecorder Screen Recorder: Gizli Tehdit ve Güvenlik Sorunları
2. Android Uyarı: iRecorder Screen Recorder Uygulaması Güvenliğinizi Tehdit Edebilir

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal