Gmail mavi tik ile güvenliğe yardım edecek

Gmail mavi tik ile güvenliğe yardım edecek

ABONE OL
07 Mayıs 2023, 03:28:06

Google, Gmail kullanıcılarına sahte ve gerçek e-posta göndericilerini ayırt etme konusunda yardımcı olacak yeni bir özellik duyurdu. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar artık kimlik doğrulanmış bir şirketten e-posta aldıklarında gönderici adının yanında bir mavi tik işareti görebilecekler. Bu özellik, Google’ın Mesaj Tanımlaması İçin Marka Göstergeleri (BIMI) teknolojisiyle birlikte kullanılarak daha da güçlendirilmiştir. BIMI teknolojisi ilk olarak 2020 yılında test edilmiş ve marka logosu e-postalarına eklenmiştir.

Mavi tik, sahte e-postalarla mücadele konusunda oldukça önemli bir adımdır. Tikin üstüne dokunulduğunda veya fare imleci bu tikin üstüne götürüldüğünde, kullanıcıların karşısına bir mesaj çıkacak ve “Bu e-postanın göndericisi, [alan adı] ve profil resmindeki logonun sahibi olduğunu doğrulamıştır” ifadeleri yer alacaktır. Bu sayede e-postanın gerçek olduğu ve sahte olmadığı açık bir şekilde belirtilmektedir.

Google’ın bu özelliği, Gmail’in mavi tik işaretine olan güveni geri kazanmasını sağlayabilir. Benzer şekilde Twitter’daki mavi tiklerin aksine, Gmail’in mavi tikleri gerçek bir markanın veya şirketin doğruluğunu onaylamak için kullanılacaktır. Bu özellik sayesinde, herhangi bir dolandırıcılık girişimine karşı korunmak daha da kolaylaşacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments