Google Chrome, şifre yöneticisine biyometrik kilit açma özelliği getiriyor

Google Chrome, şifre yöneticisine biyometrik kilit açma özelliği getiriyor

ABONE OL
10 Haziran 2023, 10:20:31

Google Chrome’un şifre yöneticisi, biyometrik kimlik doğrulamayı yakında PC’ler ve Mac’lerde kullanıma sunacak. Daha önce sadece mobil cihazlarda mümkün olan bu özellik, Chrome’un otomatik şifre doldurmadan önce yüz tanıma veya parmak iziyle kimlik doğrulama yapmasına olanak tanıyor.

Bu özellik, bir bilgisayarı başkalarıyla paylaşıyorsanız ve Chrome’un hesap şifrelerinizi sadece sizinle otomatik olarak doldurmasını istiyorsanız idealdir. Ancak, bu özelliği kullanmanız için parmak izi sensörüne sahip veya yüz tanımayı destekleyen bir PC veya Mac’e ihtiyacınız olacaktır. Google, bu özelliğin yakında masaüstü sürümlerinde kullanıma sunulacağını bildirdi.

Chrome’un şifre yöneticisine birkaç başka güncelleme de duyuruldu. Bu güncellemeler arasında, saklanan şifrelerin yanına notlar ekleyebilme yeteneği ve şifrelerinizi başka bir yöneticiden kolayca içe aktarabilme özelliği de bulunuyor. Artık, bir bayrak etkinleştirmeden önce başka bir şifre yöneticisinden hesap bilgilerinizi içeren bir CSV dosyasını Chrome’un ayarlar menüsü aracılığıyla yükleyebilirsiniz.

Ayrıca, masaüstü Chrome sürümünde şifre yöneticisine ayrılmış bir alan da bulunuyor. Chrome menüsünden yeni Şifre Yöneticisi seçeneğini tıkladığınızda veya Chrome’un şifrenizi otomatik olarak doldurması için istem gösterdiğinde Şifreleri Yönet’i seçerek bu alana erişebilirsiniz. Ayrıca, Chrome’un şifre yöneticisine doğrudan giden bir masaüstü kısayolu oluşturabilirsiniz.

Google Chrome’un iOS sürümü de bazı küçük güncellemeler alıyor. Bu güncellemeler, “daha büyük ve daha kullanıcı dostu” bir istemle şifreleri otomatik olarak doldurma ve iOS’taki Şifre Kontrolü aracında zayıf ve tekrar kullanılan şifreleri işaretleyen yeni bir özellik içeriyor.

Diğer şifre yönetim uygulamalarıyla rekabet etmek için çalışan Google, aynı zamanda daha güvenli, şifresiz bir hesap girişi yöntemi olan passkeylere de yoğunlaşıyor. Geçen yıl Chrome’a passkey desteğini getiren Google, kullanıcıların Google hesaplarına geçiş anahtarlarıyla giriş yapabilmelerine de olanak tanımıştı. Ayrıca bu ayın başlarında Google Workspace ve Cloud hesapları ile passkey testlerine de başladı.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal