Google Chromecast’in ilk versiyonuna veda etti

Google Chromecast’in ilk versiyonuna veda etti

ABONE OL
31 Mayıs 2023, 13:09:11

Google Chromecast’in Birinci Nesli Desteğine Son Verildi

Google Chromecast, ilk olarak 2013 yılında piyasaya sürülen ve popülerleşen bir akıllı televizyon olmayan televizyonlara bağlanarak video içeriği akışı yapmayı sağlayan küçük bir cihazdır. Ancak, Google bu cihazın birinci nesil versiyonu için desteğini sonlandırdı. Artık bu cihazlar yazılım veya güvenlik güncellemeleri almayacak ve teknik destek verilmeyecektir. Kullanıcılar, performansta bir düşüş fark edebilirler.

Bu haber, Chromecast modelleri için ürün yazılımı sürümlerini listeleyen bir destek sayfasının nisan ayının sonunda gerçekleştirilen en son güncellemesi ile ilgili. Ancak, birinci nesil Chromecast’ler hala çalışabilirler. Ancak, zamanla, ekosistem güncellenip yenilendikçe bu cihaz da kullanılamaz hale gelecektir.

Orijinal Chromecast, yalnızca 35 dolarlık fiyatıyla birçok kişinin henüz akıllı TV’lere geçiş yapmadığı bir çağda video uygulamalarını TV’ye yansıtmak için uygun bir seçenek olmuştur. Telefonunuzdan, tabletinizden veya dizüstü bilgisayarınızdan büyük ekrana video içeriği akışı yapmanıza izin vermek için tasarlanmıştır.

Google, yıllar içinde birkaç Chromecast modeli daha çıkardı. 2016’da piyasaya sürdüğü 4K modeli de dahil olmak üzere, en son seçeneklerden biri olan Google TV işletim sistemli 2020 model Chromecast ile kutuya bir de uzaktan kumanda eklenmişti. Chromecast en son modeliyle kendine ait bir arayüze de kavuştu. 2022 yılında ise Chromecast HD duyuruldu.

Yine de, Google Chromecast’in ilk versiyonu için verilen desteğin sona erdiği yeni duyurulsa da, güncellemeler daha önceden kesilmiş gibi görünüyor. Google, cihaz için son güncellemeyi 2020 kasım ayında yayınlamıştı. Bundan önce de üç yıl boyunca cihazın güncellenmediği belirtiliyor.

İlgili konu başlıkları:

– Google Chromecast’in birinci nesli için destek sonlandırıldı
– Chromecast’in ilerleyen zamanlarda çalışmayacağı söyleniyor
– Google, yeni Chromecast modelleri ile müşterilerin taleplerini karşılıyor

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments