Google, intiharla ilgili aramalarda yapay zekâ kullanıyor

Google, intiharla ilgili aramalarda yapay zekâ kullanıyor

ABONE OL
17 Mayıs 2023, 02:27:22

Google, kullanıcıların intiharla ilgili terimler aradığında önceden yazılmış mesajları göstererek zihinsel sağlık krizleri sırasında insanlara yardımcı olacak. Bu mesajlar, Uluslararası İntihar Önleme Derneği ile ortaklaşa oluşturuldu. Bu mesaj seçenekleri, ABD’de aktif olan 988 İntihar ve Kriz Hattı bilgilerinin altında görünecek ve kullanıcıları “güvendiğiniz kişilerle bağlantı kurun” şeklinde teşvik ederek bir metin mesajlaşma uygulamasına mesajı açıp yapıştırabilecekleri bir “metin gönder” düğmesi içerecek. Bu mesajların Google’ın masaüstü sitesinde görünüp görünmeyeceği henüz net değil.

Google’ın tüketici ve zihinsel sağlık direktörü Megan Jones Bell, bir blog yazısında, “Birisi savunmasız bir durumda olduğunda, bu deneyimi kelimelere dökmek ve yardım istemek için ne söyleyeceğinizi bilmek zor olabilir,” diye yazıyor. “Bu önceden yazılmış mesajlar, Uluslararası İntihar Önleme Derneği’nin uzmanlığı ile ortaklaşa geliştirildi ve yardım istemek için çıkmakta olan stigmayı azaltıyor, bu da kriz anlarında insanların destek almasına yardımcı oluyor.”

Google, geçen yıl krizde olan kişilerden gelen aramaları tespit etmek için yapay zeka kullanmaya başladı ve bu da motorun ihtiyaç duydukları kaynaklara yönlendirmesini sağladı. Ayrıca, yeme bozukluğunu teşvik eden içeriği kaldırmaya başlayarak ve yeme bozukluğu tedavisi hakkında videolara yaş sınırlaması ekleyerek YouTube’da yeme bozukluğu konusunda daha fazla bilgiye ulaşmanın önünü açtı. Aynı şekilde, yeme bozukluğuna odaklanan videoların ve arama sonuçlarının altına kriz merkezi kaynak panelleri eklenerek insanların daha fazla yardım alması hedefleniyor.

Google, kullanıcıların zihinsel sağlık konusunda bilgi sahibi olmasını sağlamak için öncü bir adım atmıştır. Artık insanlar, sosyal medya platformlarında veya arama motorlarında intiharla ilgili bilgi aradıklarında mesajları görecektir. Bu da, insanların kendilerine yardım etmek için daha kolay bir yol bulmalarına yardımcı olacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal