Google Şifre Yöneticisi için yeni özellikler

Google Şifre Yöneticisi için yeni özellikler

ABONE OL
10 Haziran 2023, 08:13:14

Google Şifre Yöneticisi Artık Çok Daha İşlevsel

Google, Chrome tarayıcısında bulunan Şifre Yöneticisi’ni güncelleyerek kullanıcıların güvenliği ve kullanışlığı artırdı. Yeni özellikler arasında, alternatif bir servisten Şifre Yöneticisi’ne CSV dosyalarının transfer edilmesi, şifreleri kaydetmek için özel bir alan, otomatik doldurulan şifreler için daha büyük bir pencere, tüm hesapları tek bir yerde görme imkanı, kaydedilen giriş bilgilerine not ekleme ve daha fazla biyometrik doğrulama seçeneği sunulması var.

Depolama sistemi artık Chrome içinde özel bir alana sahip. Buraya menüdeki “Şifre Yöneticisi” seçeneği üzerinden veya yeni bir giriş bilgisinin kaydı için çıkan onay penceresindeki “Şifreleri yönet” seçeneği üzerinden erişilebiliyor. Ayrıca, yeni masaüstü kısayolu da şifre yöneticisine ulaşmayı mümkün kılıyor. Kullanıcılar yöneticinin açılış sayfasında belli bir web sitesindeki kaydedilmiş bilgileri görebiliyor ve diledikleri takdirde bunu yeniden yapılandırabiliyor.

iOS kullanıcıları artık otomatik doldurulan şifreler için daha büyük bir açılır pencereyle karşılaşacak. Buna ek olarak, bir web sitesindeki tüm hesapları tek bir yerde görmek de mümkün olacak. Kaydedilen giriş bilgilerine not ekleme özelliği ile birlikte, ekstra bir PIN kodu veya cevaplanması gereken bir güvenlik sorusu varsa da bu bilgiye erişilebilecek.

Güvenlik açısından, masaüstü kullanıcıları için daha fazla biyometrik doğrulama seçeneği sunuluyor. Kullanıcıların otomatik doldurma için parmak izi veya yüz tanıma ile onay vermesi mümkün hâle geliyor. Bu özellik, paylaşımlı bilgisayarlar için iyi bir özellik olduğu söylenebilir. Bu özellik önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

Google Şifre Yöneticisi, iOS’te “Şifre Kontrolü” sekmesinde kullanıcıları zayıf ve tekrar kullanılan şifreler konusunda uyaracak. Şifre Yöneticisi’nin uyarı mekanizmasının kapsamı önümüzdeki aylarda genişleyecek.

Google, Şifre Yöneticisi’ni daha işlevsel hale getirerek kullanıcıların güvenliklerini artırdı. Yeni özellikler ve iyileştirmeler, kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak ve güvenliklerini daha da sağlamlaştıracak. Artık kullanıcılar, Şifre Yöneticisi’ndeki tüm bilgileri yönetmek ve güvenle saklamak için daha fazla seçeneğe sahip olacaklar.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments