Google’ın eski CEO’su AI konusunda endişeli

Google’ın eski CEO’su AI konusunda endişeli

ABONE OL
25 Mayıs 2023, 15:12:35

Yapay Zeka Tehlikeli mi? Eski Google CEO’su Eric Schmidt Yazılımın Varoluşsal Riskleri Hakkında Uyardı

Teknoloji dünyasında yöneticiler, yapay zeka teknolojilerinin güçlenmesiyle birlikte artan endişelerini dile getirmeye devam ediyor. Eski Google CEO’su Eric Schmidt de, yapay zekânın potansiyel tehlikeleri konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

The Wall Street Journal’ın CEO Council Summit etkinliğinde konuşan Schmidt, yapay zekânın insanların ölümüne kadar varabilen varoluşsal bir riski temsil ettiğini söyledi. Schmidt, yapay zekânın kullanımıyla birlikte potansiyel bir krizin oluşabileceğine ve kontrolsüz bir şekilde kullanılması halinde ciddi bir risk teşkil edebileceğine dikkat çekti.

Eski Google CEO’su Schmidt, yapay zekânın şimdilik ciddi bir tehlike oluşturmadığını belirtirken, yakın gelecekte yazılımdaki güvenlik açıklarının veya yeni biyoloji türlerinin bulunması için yardımcı olabileceğini ifade etti. Ancak tecrübeli yönetici, yapay zekâ sistemlerinin kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmasının engellenmesi gerektiğini de vurguladı.

Schmidt’in yapay zekâyı kontrol etmek ve düzenlemek için net bir çözüm önerisi yok. ABD’de yapay zekâ için özel bir düzenleyici kurum oluşturulmasını beklemeyen Schmidt, yapay zekâ gündemiyle toplanan Ulusal Güvenlik Komisyonu toplantısına katılmış ve ABD’nin yapay zekâ etkisine hazır olmadığını belirten 2021 tarihli bir raporu değerlendirmişti.

Diğer taraftan, Google’ın şimdiki CEO’su Sundar Pichai, toplumun yapay zekâya uyum sağlaması gerektiğini belirtti. Diğer teknoloji liderleri de benzer açıklamalarda bulunarak, yapay zeka teknolojisindeki hızlı gelişmenin ve artan endişelerin farkındalar.

Yapay zeka teknolojisi hakkındaki endişelerin kaynağı ise birçok etik sorundan kaynaklanıyor. Örneğin, okullar kopya endişesiyle ChatGPT kullanımını yasaklarken; yapay zeka teknolojisinin verdiği bilgilerin doğruluğu ve hassas verilere erişimi konusunda da tartışmalar devam ediyor. Ayrıca, işlerin yapay zeka ile otomasyona bağlanması bir istihdam krizi yaratabileceği endişeleri de mevcut.

Eski Google CEO’su Eric Schmidt’in uyarıları, yapay zeka teknolojisinin varoluşsal risklerine dair artan farkındalığı yansıtıyor. Teknoloji dünyası, yapay zekânın güvenli ve insan hayatını önemseyen bir şekilde kullanımı için daha sıkı bir düzenlenmenin ve toplumun uyumu için gerekli adımların atılmasının önemine inanıyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal