Google’ın Yeni Aracı “Bu Görüntü Hakkında”: Gerçek mi, AI mı?

Google’ın Yeni Aracı “Bu Görüntü Hakkında”: Gerçek mi, AI mı?

ABONE OL
12 Mayıs 2023, 05:01:47

Fotoğrafların Gerçekliği Nasıl Sorgulanır?

Bugünlerde, görüntüleri doğal ve yapay zekâ düzenleme araçları kullanarak kolayca manipüle etmek mümkün. Buna ek olarak, Midjourney veya Stable Diffusion gibi üretken bir AI botu kullanarak fotoğraf üretmek de mümkündür. Ancak, bir fotoğrafın gerçekliği nasıl sorgulanabilir?

Google’a göre, İngilizce aramalar için sunulan “Bu Görüntü Hakkında” adlı yeni bir araç, bu konuda kullanıcılara yardımcı olabilir. Bu araç, genel arama sonuçlarında bağlantılar üzerinde beliren “bu hakkında” açılır menüye benzer bir işlev görür. Bilinmeyen bir kaynaktan gelen bir görüntüyü yükleyerek “tersine resim araması” yaparsanız, bu resmin ve ona benzer diğer resimlerin Google tarafından ilk kez ne zaman indekslendiğini, web üzerinde ilk olarak nerede göründüğünü ve o zamandan beri hangi sitelerde yer aldığını öğrenmenin mümkün olduğu bir menü seçeneği görebilirsiniz.

Örneğin, bir haber olayının resmi ilk olarak Getty, Reuters veya CNN’e yüklendiğinde, bu resmin gerçek olduğuna dair makul bir gösterge gibi görünebilir. Ancak, bir haber kuruluşunun filigranıyla bir komedi subreddit’inde ilk kez görünen bir resmin sahte olması daha olasıdır, Papa’nın yeni Balenciaga kıyafeti ne kadar inanılmaz görünürse görünsün.

Ayrıca Google, kendi generatif AI araçlarının, bir görüntünün AI ile oluşturulmuş bir resim, bir fotoğraf olmadığını belirtmek için her resimle birlikte meta veri ekleyeceğini duyurdu. Google platformunda görünsün veya görünmesin, diğer yaratıcıların ve yayıncıların aynı teknolojiyi kullanarak kendi resimlerini etiketleyebileceği belirtildi, ancak katılımın ne kadar yaygın olacağı bilinmiyor.

Bu tür bir aracın işlevini yerine getirir ve rakipler tarafından kopyalanarak, yanıltıcı bilgilerin yayılmasının yalnızca bir ülke ve dildeki bir sorun olmadığı göz önüne alındığında, ABD sınırlarının ötesindeki kişilere hızla sunulmasını umuyoruz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal