İkinci turda oy atılacak yerler değişecek mi?

İkinci turda oy atılacak yerler değişecek mi?

ABONE OL
17 Mayıs 2023, 16:39:13

Türkiye’de yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri sonuçlanmıştır. Ancak, cumhurbaşkanı seçiminde hiçbir aday %50,01’e ulaşamadığı için seçimler ikinci tura kalmıştır. Kesin karar 19 Mayıs’ta belli olacak çünkü henüz itiraz süreci tamamlanmamıştır. İkinci tur seçimlerine katılacak adaylar, Recep Tayyip Erdoğan birinci sırada, Kemal Kılıçdaroğlu ise ikinci sırada yer alacaktır. Seçim sonuçları ilan edildikten sonra, gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemleri 20 Mayıs’ta başlayacak.

İkinci tur oy pusulaları, ilk turda olduğu gibi sıralamada herhangi bir değişiklik olmadan kullanılacaktır. Oy verme işlemi, ilk turda oy kullanan vatandaşların aynı sandıklarda ve aynı okullarda gerçekleştirilecektir. İki aday arasında yapılacak olan seçimde, %50,01 oyu alan aday seçimi kazanmış olacaktır.

İkinci tur seçimleri, yurt içinde 28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecektir. Propaganda dönemi ise 27 Mayıs saat 18.00’e kadar sürecektir. Kesin seçim sonuçları ise büyük olasılıkla 1 Haziran günü açıklanacaktır. Bu nedenle, ikinci turda oy kullanmak isteyen vatandaşların yapması gereken, oy kullanacakları sandık ve okulları öğrenerek seçim gününde hazır olmaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal