İkonik Dünya fotoğrafının etkileyici hikayesi

İkonik Dünya fotoğrafının etkileyici hikayesi

ABONE OL
25 Nisan 2023, 05:56:05

NASA, 22 Nisan Dünya Günü için özel bir röportaj paylaştı. Apollo 8 Ay görevi sırasında efsanevi “Dünya’nın Doğuşu” fotoğrafını çeken emekli astronot Bill Anders ile yapılan bu röportaj, her yıl çevre koruma konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Dünya Günü öncesinde NASA’nın YouTube kanalında yayınlandı.

Amerikalı astronot Anders, Ay’ın etrafında uçarken Dünya’nın etkileyici görüntüsünün nasıl ortaya çıktığını anlattı. Kendisinin “biraz fotoğrafçılık eğitimi” aldığını ve uzaya götürdüğü Hasselblad 500 EL kamerasının modifiye edildiğini belirten Anders, Ay yörüngesinde ters yönde ve geriye doğru ilerlerken, ilk tur boyunca Dünya’yı görmediklerini ifade etti. Ancak uzay aracının doğru yöne dönmesiyle, ansızın gözünün kenarında renkli bir görüntü fark ettiğini ve bu durumun şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Röportajda paylaşılan görüntülerde, Ay’ın ufuk çizgisinin üzerinden Dünya’nın belirdiği olağanüstü anı görebilirsiniz. Bu eşsiz manzarayı gördükten sonra Anders, “Tanrım, şu fotoğrafa bak. Dünya orada yükseliyor.” dedi. Anders, bu fotoğrafı kaçırmak istemediğini anlayarak, Lovell’den kendisine renkli bir film rulosu vermesini “hızlıca” istedi. Astronot, uzun lensi takarak fotoğraf çekmeye başladığını ve her karede kamera ayarlarını hafifçe değiştirerek en az bir karenin doğru pozlandırılmasını umduğunu söyledi.

Dünya Günü’nü düşünürken ve ikonik fotoğrafın sürekli etkisinin olduğunu vurgulayan Anders, 1968 uzay yolculuğu hakkındaki en sevdiği sözlerden birini tekrarladı: “Ay’ı keşfetmek için Ay’a gittik, ancak asıl keşfettiğimiz Dünya oldu.” ve ekledi: “[Bu fotoğraf] insanların düşünmesini sağlar, üzerinde yaşadığımız kırılgan küçük top gibi.”

Dünya Günü’nde bu eşsiz fotoğrafın hatırlanması, insanların çevreye karşı duyarlılıklarını arttırabilir. NASA’nın amacı da bu. Fotoğrafın yeniden popüler hale gelmesi, insanların dünya üzerinde ne kadar kırılgan olduklarını ve doğaya saygı göstermeleri gerektiğini hatırlatarak, gelecekte daha sürdürülebilir bir dünya yaratmalarına yardımcı olabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal