iOS 17 istenmeyen görsel korumasını artırıyor

iOS 17 istenmeyen görsel korumasını artırıyor

ABONE OL
07 Haziran 2023, 11:14:36

Apple, yeni iOS 17 sürümüyle birlikte Hassas İçerik Uyarısı özelliği getiriyor. Bu özellik, istenmeyen çıplak fotoğraf ve videoların yetişkinlerin telefonlarına gönderilmesini engelleyerek içerik paylaşımını kolaylaştırmanın yanı sıra kötüye kullanımını da engelliyor. Potansiyel olarak endişe verici bir görsel alan kullanıcılar bu özelliği geri çevirebilecek, kabul edebilecek veya yardım yolları hakkında bilgi alabilecekler.

İletişim Güvenliği özelliği ise çocuklara Mesajlar uygulamasının ötesine geçerek koruma sağlıyor. Bu özellik, makine öğrenimi yardımıyla AirDrop, FaceTime mesajları, kişi posterleriyle gönderilen ve alınan müstehcen fotoğrafları bulanıklaştırarak çocukların zararlı içeriklere erişimini sınırlıyor. Eğer bu tür içerikler alınırsa, çocuklar yardım için yetişkinlere mesaj gönderebilecekler.

Apple, bu özelliklerin her ikisinin de medya içeriklerini cihaz üzerinde işlediğini ve materyallere erişiminin olmadığını vurguluyor. İletişim Güvenliği için Aile Paylaşımı’nın aktif olması ve bazı hesapların çocuklara ait olduğunun işaretlenmesi gerekiyor. Apple, 2021’de çocukların cinsel istismarı olduğu bilinen materyal (CSAM) içeren iCloud’a yüklenen fotoğrafları işaretleme planı ve istenmeyen çıplak fotoğrafları engelleme planları açıklamıştı. Ancak, hükümetlerin yanlış pozitif riskleri bir yana diğer görüntü türlerini taraması için baskı yapabileceği endişesiyle bu planı rafa kaldırmıştı. İletişim Güvenliği ve Hassas İçerik Uyarısı ise sadece travma oluşturmayı engellemeyi amaçlıyor.

iOS 17, Apple’ın WWDC 2023 açılış konuşmasında duyurulmuş olup, önümüzdeki sonbaharda kullanıcılarla buluşacak. Geliştirici beta sürümü ise şimdiden dağıtıma çıkmış durumda.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments