iOS 17 Public Beta ve diğer herkese açık beta’lar çıktı

iOS 17 Public Beta ve diğer herkese açık beta’lar çıktı

ABONE OL
13 Temmuz 2023, 04:20:46

iOS 17 ve iPadOS 17’nin Public Beta Sürümleri Yayınlandı

Apple, bu yılın haziran ayında WWDC 2023 Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda iOS 17 ve iPadOS 17’nin ön gösterimini yaptı. Şimdi ise bu yeni işletim sistemlerinin ilk public beta sürümlerini genel kullanıcı kitlesine sundu. iOS 17 Public Beta ve iPadOS 17 Public Beta sürümleri, geliştiricilere sunulan üçüncü beta sürümü ile aynı içeriği sunuyor.

iOS 17 Public Beta Nasıl İndirilir?

Artık iOS 17 Public Beta’ya erişmek oldukça kolay. Eskiden herkese açık beta sürümlerini indirmek için Apple Beta Software Programı’na kaydolmanız ve profil dosyasını indirmeniz gerekiyordu. Ancak şimdi Apple Beta Software Programı sayfasına gidip Apple Kimliğinizle giriş yaparak beta programına kayıt olmanız yeterli. Profil dosyası indirme adımına gerek kalmamıştır. Ayrıca daha önce herhangi bir cihazınıza public beta sürümü kurduysanız, yeniden kayıt yaptırmanız gerekmez.

Apple Beta Software Programına kaydolduktan sonra, cihazınızda Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip edin. Açılan sayfada Beta Güncellemeleri seçeneğine tıklayın. Bu listede iOS 17 Public Beta ya da iPadOS 17 Public Beta seçeneklerini göreceksiniz. İstediğiniz sürümü seçtikten sonra Apple’ın yeniliklerini test etmeye başlayabilirsiniz.

Ancak her beta sürümünde olduğu gibi, bu sürümlerde de çeşitli hatalar ve kararsızlıklar bulunabilir. Bu nedenle ana cihazınız yerine ikinci bir cihaza yüklemenizi öneririz. Eğer ana cihazınıza yüklemeyi tercih ederseniz, başlamadan önce mutlaka bir yedek almayı unutmayın.

iOS 17’nin Yenilikleri

iOS 17, iPhone için birçok yenilik sunuyor. Bunlardan biri, yeni bir Beklemede modu eklemesidir. Bu mod, cihazınız yatay konumda ve şarj cihazına bağlı olduğunda bilgi merkezi olarak hizmet verir. Beklemede modunda saat, Canlı Aktiviteler, gelen bildirimler ve araç takımları görüntülenir.

Ayrıca Kilit Ekranı ve Ana Ekran’da kullanılan araç takımları daha etkileşimli hale getirilmiştir. Artık uygulamayı açmadan akıllı lambaları kontrol etmek veya bir hatırlatıcıyı düzenlemek mümkündür. Otomatik düzeltme özelliği de daha akıllı hale getirilmiş ve hataları düzeltme işlemi daha kolaylaştırılmıştır.

iOS 17’ye eklenen bir diğer özellik ise NameDrop adlı yeni bir özelliktir. Bu özellik, AirDrop kullanarak yakındaki kişilerle hızlıca iletişim bilgilerinizi paylaşmanızı sağlar. Telefon uygulamasında ise özelleştirilebilir Kişi Posterleri bulunur. Bu özelleştirmelerle sizi arayan kişilerin sizin belirlediğiniz bilgileri görmesi sağlanır.

Diğer yenilikler arasında FaceTime’da video mesaj bırakma özelliği, Apple TV’de FaceTime kullanabilme, Safari’de özel tarama penceresi ve parola paylaşma özelliği, geliştirilmiş izleme önlemleri, çevrimdışı çalışabilen Haritalar uygulaması, Fotoğraflar uygulamasında evcil hayvan tanıma özelliği ve Visual Look Up özelliği bulunmaktadır.

iOS 17 Public Beta Hangi iPhone’larla Uyumludur?

iOS 17 Public Beta sürümünü cihazınıza indirerek bu yeni işletim sistemini test etme imkanına sahipsiniz. iOS 17 aşağıdaki iPhone modelleriyle uyumludur:

– iPhone 14
– iPhone 14 Plus
– iPhone 14 Pro
– iPhone 14 Pro Max
– iPhone 13
– iPhone 13 mini
– iPhone 13 Pro
– iPhone 13 Pro Max
– iPhone 12
– iPhone 12 mini
– iPhone 12 Pro
– iPhone 12 Pro Max
– iPhone 11
– iPhone 11 Pro
– iPhone 11 Pro Max
– iPhone XS
– iPhone XS Max
– iPhone XR
– iPhone SE (2. nesil veya daha yeni modeller)

Bu modellerden birine sahipseniz, iOS 17 Public Beta sürümünü deneyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Apple’ın detaylı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments